Zakopane kupiło “Katownię Podhala” w której Niemcy więzili Józefę Machay-Mikową

Zakopane kupiło od prywatnego właściciela budynek “Palace”, w którym w czasie wojny znajdowała się niemiecka katownia, w której torturowana była m.in. Józefa Machay-Mikowa, Orawianka i jedna z najodważniejszych Polek zaangażowanych w niepodległościową konspirację.

W czasie okupacji, od listopada 1939 roku, w przedwojennym hotelu “Palace” znajdowała się siedziba gestapo, a piwnice zostały zaadaptowane na cele więzienne. Przez “Palace”, zwany “Katownią Podhala”, przeszło kilka tysięcy Polaków. Większość męczono, ok. 250 osób zabito na miejscu, wielu kierowano do innych więzień i obozów koncentracyjnych. Wśród więźniów “Palace” była m.in. Orawianka Józefa Machay-Mikowa.

Na zakup historycznego budynku miasto przeznaczyło kwotę 2,5 mln zł. Kolejne 9 mln zł dołożył rząd. Szczegóły całego przedsięwzięcia zaprezentowano podczas konferencji prasowej w zakopiańskim Urzędzie Miasta. Nieruchomość zostanie przejęta przez miasto jesienią 2018 roku. Do tego czasu prowadzone będą konsultacje i powstanie plan urządzenia w tym miejscu Muzeum “Katowni Podhala”.

Burmistrz Leszek Dorula, obwieszczając finalizację zakupu, podziękował posłowi Edwardowi Siarce za stworzenie parlamentarnej koalicji pod kierunkiem marszałka sejmu Ryszarda Terleckiego, która optowała na rzecz wsparcia planów Zakopanego. Środki na ten cel z rezerwy budżetowej przeznaczył rząd premier Beaty Szydło. – Historia nie zapomni tej chwili. To muzeum przyczyni się dla zachowania pamięci o tych, którzy tam zginęli – dla których ważniejsza od życia była przyszłość Podhala, przyszłość Polski.

Poseł Siarka powiedział, że zaangażowanie się w sprawę “Palace” było dla niego wypełnieniem testamentu Władysława Szepelaka z Bielanki, który od lat zabiegał o zainteresowanie sie tym miejscem przez państwo polskie. Podkreślił też zasługi dla sprawy premier Beaty Szydło, minister Beaty Kempy, marszałka Terleckiego, podhalańskich parlamentarzystów i burmistrza miasta. Dodał, że decyzja o rządowym dofinansowaniu została podjęta w duchu zbliżających się obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zapowiedział kolejne etapy wsparcia w momencie opracowania projektu muzeum.

"Palace" przechodzi w ręce Miasta Zakopane

Wielkie rzeczy dzieją się w Zakopanem! Dzisiejsza konferencja prasowa w Urzędzie Miasta przyniosła odpowiedzi na wiele pytań. Oficjalnie Katownia Podhala "Palace" przechodzi w ręce miasta, które dzięki rządowemu, finansowemu wsparciu rzędu 9 milionów złotych, ostatecznie wykupiło miejsce ważne dla mieszkańców skalnego Podhala.Poniżej udostępniamy całą dzisiejszą konferencję prasową — zapraszamy!Palace Katownia Podhala – Pamiętamy Urząd Miasta Zakopane Leszek Dorula Prawo i Sprawiedliwość Edward Siarka Beata Szydło Ryszard Terlecki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Towarzystwo Inicjatyw Społecznych „Kurierzy Tatrzańscy” Bohaterowie w cieniu Tatr Bożena Solańska Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Dziedzic Lucynka Galica-Jurecka Ewa Czamańska Zakopane Beata Kempa

Opublikowany przez Telewizja Podhale Poniedziałek, 18 grudnia 2017

Zakopane. Katownia Podhala "Palace" została kupiona przez Burmistrza Miasta Leszka Dorulę. Wypełniłem testament śp….

Opublikowany przez Edwarda Siarkę Poniedziałek, 18 grudnia 2017

Jesienią 1946 roku odbył się w „Palace” proces przywódców Goralenvolku. Po wojnie, pomiędzy 1948-1949, w „Palace” mieściło się sanatorium przeciwgruźlicze imienia dr Jerzego Gromkowskiego. Następnie, aż do 1978 roku było tu sanatorium przeciwgruźlicze Związku Bojowników o Wolność i Demokrację. Po nim budynek użytkowany był jako żłobek miejski, a następnie przeszedł w ręce prywatne. Piwnice zostały przebudowane i znaczna liczba napisów wydrapanych na ścianach cel przez więźniów, zamalowana. Dotąd w budynku działał ośrodek wypoczynkowy o nazwie Palace.

W 1994 r. z inicjatywy dr. Wincentego Galicy, w pomieszczeniach piwnicznych dawnej katowni urządzono Muzeum Walki i Męczeństwa “Palace” w Zakopanem. Placówka działała do 1999 roku, kiedy to nowy właściciel obiektu uniemożliwił dostęp do piwnic, zlikwidował wystawę oraz przystąpił do przebudowy. W wyniku interwencji byłych więźniów oraz akcji medialnej, władze Zakopanego doprowadziły do podpisania umowy nieodpłatnego użyczenia części piwnic z przeznaczeniem na muzeum, czynne jedynie w niektóre dni tygodnia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *