Sympatie Orawian w wyborach prezydenckich

Dane publikowane przez Państwową Komisję Wyborczą pozwalają prześledzić wyniki wyborów, w których wybieraliśmy urzędujących w XXI wieku Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2000 r., gdy po pierwszej turze wyborów prezydentem na drugą kadencję został wybrany urzędujący prezydent (od 1995 r.) Aleksander Kwaśniewski, wywodzący się ze środowiska postkomunistycznej lewicy. Na Orawie wygrywał Marian Krzaklewski z Akcji Wyborczej Solidarność. W gminach Jabłonka i Lipnica Wielka zdobywał poparcie wyższe niż jego dwaj główni konkurenci razem wzięci.

W 2005 r. Lech Kaczyński z Prawa i Sprawiedliwości już w pierwszej turze uzyskał na Orawie poparcie, które w skali ogólnopolskiej dałoby wygraną – zdobył 53,11% głosów, deklasując w ten sposób Donalda Tuska z Platformy Obywatelskiej – 27,24 % i Andrzeja Leppera z Samoobrony 15,71 %. Kaczyński wygrywał w 20 orawskich obwodach głosowań. Tusk, który lepszy był tylko w jednym, w pięciu innych ustępował drugiego miejsca Lepperowi.

Wyniki ogólnokrajowe przesądziły jednak o konieczności przeprowadzenia drugiej tury wyborów z udziałem Lecha Kaczyńskiego i Donalda Tuska. Kaczyński wygrał wówczas stosunkiem głosów 54,04% do 45,96%. Skala zwycięstwa na Orawie była jeszcze większa. Tu Lech Kaczyński zdobył czterokrotnie więcej głosów od rywala –  80,07% do 19,93%.

Po tragicznej śmierci urzędującego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w 2010 r. jeszcze większe poparcie zdobył jego brat Jarosław, na którego w pierwszej turze wyborów głosowało 69,57% orawskich wyborców. P.o. prezydenta Bronisław Komorowski z PO uzyskał 18,91%.

W drugiej turze 78,62% Orawian chciało by prezydentem został Jarosław Kaczyński. Jego rywal zdobył 21,38%. Jednak ustalenie wyników ogólnokrajowych dało wygraną Bronisławowi Komorowskiemu.

W 2015 r. reprezentujący prawicę Andrzej Duda zdobył na Orawie 65,2% głosów. Zaś na urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego zagłosowało już tylko 14,7% mieszkańców regionu. Trzeciego w stawce Pawła Kukiza poparło 12,5% Orawian.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szczegółowe wyniki I tury wyborów prezydenckich na Orawie w 2015 r.

Rezultaty ogólnopolskie znów wymusiły przeprowadzenie ponownego głosowania, w którym preferencje wyborcze Orawian zbiegły się z opinią większości Polaków, którzy urząd Głowy Państwa postanowili powierzyć Andrzejowi Dudzie. Ten na Orawie zdobył 84,05%, a odchodzący po jednej kadencji Bronisław Komorowski uzyskał już tylko 15,95% głosów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szczegółowe wyniki II tury wyborów prezydenckich na Orawie w 2015 r.

28 czerwca 2020 r. odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce. Wśród orawskich wyborców urzędujący prezydent Andrzej Duda zdobył ponad 76 % głosów. Co dziesiąty wyborca pod Babią Górą zagłosował na Krzysztofa Bosaka z Konfederacji, a poparcie kolejnych: Rafała Trzaskowskiego z Platformy Obywatelskiej i Szymona Hołowni oscylowało już w okolicach 5%. Wynik powyżej 1 % zaliczył jeszcze Władysław Kosiniak Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W skali całego kraju żaden z kandydatów nie zdobył jednak od razu poparcia ponad połowy wyborców. 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego.

 

 

Źródło danych: Państwowa Komisja Wyborcza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *