Węgrzy i jubileusz w Lipnicy Małej

Tegoroczny odpust ku czci św. Stefna w Lipnicy Małej zyskał niezwykłą oprawę za sprawą obecności węgierskich pielgrzymów. Wyjątkowe są też same okoliczności święta obchodzonego w roku stulecia parafii.

Mimo że węgierskie rządy na Orawie zakończyły się wraz z ich klęską w pierwszej wojny światowej, to jeszcze w 1919 roku nowo powstała parafia w Lipnicy Małej otrzymała za patrona najważniejszego w węgierskiej tradycji świętego, króla Stefana I.

ZOBACZ TAKŻE:  Król węgierski na ołtarzu w Lipnicy Małej

Wśród uczestników odpustu, obchodzonego 16 sierpnia, wielkie poruszenie wzbudziła grupa jeźdźców w historycznych strojach, która w drodze z Węgier do Polski pokonała na koniach około 250 km. Delegacja wystawiona została przez burmistrza miasta Ózd, w którym burmistrzem od 2014 r. jest Dávid Janiczak, syn orawskiego emigranta.

Odpustowej Mszy Św. przewodniczył pochodzący z parafii ks. Józef Morawa, doktor teologii, ojciec duchowny kapłanów Archidiecezji Krakowskiej i pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.


Nie był to jedyny węgierski akcent jubileuszu. Wiosną 2019 r. małolipniccy kapłani odbyli pielgrzymkę śladami św. Stefana na Węgry. W jej trakcie zmarł emerytowany proboszcz śp. ks. Adam Leśniak.

W Lipnicy Małej wiele się jeszcze będzie działo. Jako inicjatywę towarzyszącą jubileuszowi na 30 sierpnia zaplanowano akcję krwiodawstwa. Akcentem rozrywkowym będzie parafialny festyn, w planie którego na 31 sierpnia przewidziano m.in. rozgrywki sportowe, występy artystyczne oraz atrakcje dla najmłodszych.

7 września parafianie nawiedzą grób ks. Jana Maślaka w Zubrzycy Górnej, który w latach w latach 1922-1929 był drugim proboszczem w Lipnicy Małej. Już kolejnego dnia rozpoczną się Misje Jubileuszowe, które poprowadzą ks. Mateusz Hosaja, kustosz Sanktuarium JP II w Krakowie oraz o. Bartymeusz Kędzior, Bernardyn i duszpasterz młodzieży z Leżajska. Ich zwieńczeniem będzie uroczystość 100-lecia parafii, której 15 września przewodniczyć będzie Metropolita Krakowski abp Marek Jędraszewski.

Dopełnieniem jubileuszowych inicjatyw podejmowanych przez proboszcza Piotra Grotowskiego wraz z komitetem organizacyjnym są okolicznościowe wydawnictwa prezentujące historię parafii i popularyzujące ją konkursy. Do dziejów małolipnickiej wspólnoty nawiązywać też będzie wystawa 100 fotografii na 100 lat parafii, obejmująca archiwalne zdjęcia od lat 20-tych do 70 tych XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *