Święto Niepodległości 2018

Przed nami dzień Święta Niepodległości w roku setnej rocznicy odrodzenia się państwowości polskiej. Zapraszamy do udziału w publicznych obchodach, śledzenia transmisji centralnych i świętowania w gronie rodziny.

Na Orawie obchody Święta Niepodległości rozpoczną się w Lipnicy Wielkiej. 9:30 zbiórka pocztów sztandarowych oraz delegacji pod Domem Ludowym. O godz. 10:00 w kościele parafialnym pw. św. Łukasza sprawowana będzie msza św. w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu złożenie wieńców i zapalenie zniczy w miejscach pamięci. Ok. 11:30 Akademia patriotyczna w Domu Ludowym z udziałem Strażackiej Orkiestry Dętej oraz dzieci Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lipnicy Wielkiej. Otwarcie wystawy pokonkursowej Gminnego Konkursu Plastycznego pt. “Droga do Niepodległości – Niepodległość na Orawie” z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

 

W samo południe w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji “Niepodległa do hymnu” będziemy śpiewać hymn państwowy. Tak samo będzie również na pl. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym o godzinie 12.00 rozpocznie się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza, którą tradycyjnie można śledzić w telewizji.

W Jabłonce o godz. 15:00 w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego odprawiona zostanie uroczysta msza św., po której na cmentarzu odbędzie się apel poległych i złożenie kwiatów na grobie por. Wendelina Dziubka – dowódcy Kompanii Spisko-Orawskiej i Legii Orawskiej. Następnie w Centrum Kultury Górnej Orawy odbędzie się okolicznościowa akademia z udziałem orkiestry dętej OSP w Jabłonce i SP nr 1 w Podwilku.

Tradycyjnie polecamy też udział w obchodach organizowanych w Nowym Targu, który w 1918 r. stanowił organizacyjne centrum dążeń Orawian i Spiszaków do zjednoczenia się Polską.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *