Stulecie śmierci Aleksandra Matonoga

W 100. rocznicę śmierci Aleksandra Matonoga społeczność szkolna Podwilka uczciła w miejscowym kościele pamięć rodaka, który był jednym z pierwszych polskich działaczy narodowych na Orawie.

Na Mszy Świętej za duszę zasłużonego podwilczanina do kościoła pw. św. Marcina wraz z uczniami szkół przybyli ich nauczyciele, a także delegacja Urzędu Gminy Jabłonka, na czele z wójtem. Szkoła Podstawowa nr 2 wystawiła poczet sztandarowy, a uczeń klasy gimnazjalnej przypomniał postać Aleksandra Matonoga.

ZOBACZ TAKŻE: Aleksander Matonog – pierwszy apostoł polskości na Orawie

Po Mszy Św. jej uczestnicy w procesyjnym orszaku przeszli na przykościelny cmentarz, gdzie modlitwę za duszę wspominanego działacza odmówiono pod centralnym krzyżem, bowiem jego nagrobek się nie zachował. Pamiętano również o spoczywającym na tej samej nekropolii Wojciechu Lorencowiczu – innym związanym z Podwilkiem bojowniku o niepodległość i społecznikiem.

Aleksander Matonog (ok.1886-1918), statysta teatralny, urzędnik, publicysta, dramatopisarz, żołnierz i społecznik. Był jednym z pierwszych “budzicieli” polskiego ducha wśród górali orawskich. Należał do grona działaczy polskich wykazujących postawę lojalizmu wobec państwowości węgierskiej. Zasłynął jako współautor broszury “Co my za jedni” oraz jako korespondent Gazety Podhalańskiej i prasy węgierskiej. W wyniku schorzeń nabytych podczas służby w armii austro-węgierskiej na frontach I wojny światowej, zmarł 6 kwietnia 1918 r. w wieku 32 lat.

Fot. Jan Ciepliński / UG Jabłonka

Komentarze

  • 8 kwietnia 2018 at 8:17 am
    Permalink

    Gratuluje! Tak trzymać. Poznajmy historie i ludzi, którzy tworzyli naszą historię, “małą historię”. Bez niej nie było by niepodległości Polski.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *