Strażacy uczcili 1050-lecie Chrztu Polski

W minionym tygodniu odbyły się centralne obchody 1050-lecia Chrztu Polski, z udziałem Kościoła i władz Rzeczypospolitej. W tym samym czasie lokalny wątek obchodów na Orawie stworzyli strażacy.

Z inicjatywy Związku Podhalan oraz Ochotniczych Straży Pożarnych wieczorem 14 kwietnia w całej Polsce zapłonęły ogniska symbolizujące Ducha Świętego i narodową jedność.

W pasie regionów do których należy także Orawa, ogień rozpalony został o 20.05. W ciągu 35 minut fala kolejno rozpalanych ognisk dotarła od Giewontu po Hel.

Watry rozpalone w Podwilku, Jabłonce, Zubrzycy Górnej, Zubrzycy Dolnej i Podsarniu (Fot. Jednostki OSP)

Wszędzie gdzie przy watrach spotkali się strażacy nie zabrakło modlitwy w intencji Ojczyzny i uroczystych śpiewów. W Podwilku i Zubrzycy Dolnej formę uroczystości kościelnej nadały Msze Święte z udziałem parafian, którzy następnie procesyjnie przeszli w miejsca rozpalenia ognisk, by wspólnie ze strażakami celebrować rozpalenie watry.

Patronat honorowy objął prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak i abp Sławoj Leszek Głódź, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Strażaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *