Słowacy „jako okupanci zachowywali się bardziej niż przyzwoicie”. Czyżby?

Nieczęste to zjawisko. Tym bardziej warto odnotować zaistnienie w ogólnopolskim medium tematu dotyczącego historii Orawy.

W wywiadzie dla serwisu wPolityce.pl Sławomir Koper, autor książki nt. mitów września 1939 r., zapytany: „Ilu było agresorów we wrześniu 1939 r.? Tylko Niemcy i Sowieci napadli na Polskę?”, odpowiedział:

Do tego grona należy jeszcze zaliczyć Słowaków i Litwinów. Pierwsi wkroczyli razem z Wehrmachtem, a drudzy wzięli udział w rozbiorze Polski zajmując Wileńszczyznę. Zresztą Słowacy też dostali swój udział w zdobyczy, niecałe 800 km kwadratowych na południu.

Jakkolwiek zwrócenie uwagi na fakt często pomijany w dyskusjach nad wybuchem II wojny światowej zasługuje na uznanie, dziwić już może padające dalej stwierdzenie:

Ale trzeba przyznać, że jako okupanci zachowywali się bardziej niż przyzwoicie.

Słowa te wywołały polemikę na Twitterze:

Jak do twierdzenia, że Słowacy “jako okupanci zachowywali się bardziej niż przyzwoicie” ma się los obywateli RP – Żydów, których Trzeci Agresor administracyjnie przekazywał w ręce Niemców? – zapytaliśmy poprzez nasze konto, dodając: „Trzeba również pamiętać, że słowacka okupacja oznaczała wymiatanie polskości ze Spiszu i Orawy, a ich straż graniczna wyłapywała i przekazywała Niemcom Polaków zmierzających do Francji oraz kurierów utrzymujących łączność z Zachodem.”

A potraktowanie przez Słowaków polskich księży? i wielu polskich działaczy i kurierów? – pytał Wikipedysta.

S. Koper walcząc z mitami, sam tworzy nowe, (…) było wręcz przeciwnie, vide los wszystkich polskich księży, działaczy polskich i Żydów.. – stwierdził popularny na twitterze autor, znany m.in. z zainteresowania sprawami Orawy.

Polemika nie doczekała się odpowiedzi rozmówcy internetowego serwisu.

 

* * *

Obszary polskiego Spisza i Orawy zostały objęte przez okupacyjną administrację słowacką na podstawie niemiecko-słowackiego układu podpisanego 21 listopada 1939 r. w Berlinie przez Joachima Ribbentropa Ministra Spraw Zagranicznych III Rzeszy i Matuša Černaka Posła Pełnomocnego Republiki Słowacji.

ZOBACZ TAKŻE: Pakt Ribbentrop–Černak. Początek słowackiej okupacji na Polskiej Orawie.

Z obrazem słowackich rządów nad obszarami odebranymi Polsce zapoznać się można m.in. w artykule dra Macieja Korkucia z krakowskiego IPN: „Słowacki udział w wojnie. Okupacja polskiego Spiszu i Orawy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *