Promocja Orawy u węgierskich bratanków

Orawski folklor, muzyka, kuchnia i historia zostały zaprezentowane przed gośćmi zebranymi w budapeszteńskim Domu Polskim. Wszystko za sprawą wyjazdu zorganizowanego przez gminę Lipnica Wielka z okazji 100. rocznicy przyłączenia części Orawy do niepodległej Polski.

Uroczystość rozpoczęto mszą św. w Kościele Polskim pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. W promocji gminy Lipnica Wielka  uczestniczyli: ambasador RP na Węgrzech prof. Jerzy Snopek wraz z małżonką, Regina Jurkowska z MSZ w Warszawie, rzecznik narodowości polskiej w ZN Węgier dr Ewa Słaba Rónayné, proboszcz Polskiej Parafii Personalnej na Węgrzech ks. Krzysztof Grzelak Schr, Monika Molnar-Sagun prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich pw. św. Wojciecha na Węgrzech.

– Ciągle z trudem przebija się wiedza na temat ważnego wydarzenia sprzed stu lat, jakim było przyłączenie do niepodległej Polski skrawków Spisza i Orawy. Choć w oczywisty sposób nasuwa się skojarzenie o podobnym znaczeniu zjednoczenia z ojczyzną ziem nadmorskich i terenów podtatrzańskich, to na południu zabrakło uroczystego aktu zaślubin. Stało się tak dlatego, że wszystkie państwowe siły były latem 1920 r. zaangażowane w obronę bytu państwowego w wojnie z bolszewikami. Zgodnie z hasłem “wszystko dla frontu” odstąpienie na Orawie, Spiszu i śląsku Cieszyńskim od plebiscytu narodowościowego, który zapowiadał się korzystnie dla Polski było ceną zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej – odnotowuje „Głos Polonii”, kwartalnik Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J.Bema na Węgrzech.

Zagadnienie kształtowania się południowych granic zostało przybliżone poprzez okolicznościową wystawę i prelekcję połączoną z informacją na temat planowanych w Polsce wydarzeń jubileuszowych.

Spotkanie było tez okazją do promocji podbabiogórskiej gminy, jej walorów turystycznych i rozwoju. Przekaz ten uzupełniało stoisko promocyjne, poczęstunek z regionalnymi przysmakami oraz koncert muzyki orawskiej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *