Prezydent Andrzej Duda z wizytą u Józefa Kowalczyka

Pochodzi z Limanowszczyzny, ale stał się bohaterem Orawy, gdzie zamieszkał dzięki życzliwości rodziny Otrębiaków z Orawki. Jego losem zainteresowali się najważniejsi politycy i instytucje, a osobistą wizytę złożył mu sam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Józef Kowalczyk urodził się w 1924 r. w Lubomierzu koło Limanowej. W młodości zajmował się wypasem owiec na halach. W czasie W czasie II wojny światowej służył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich, z którą brał udział m.in. w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie trafił do Wielkiej Brytanii, skąd w 1965 r. wyjechał do Australii. Tam samotnie (nie założył rodziny) do 86 r. życia zarabiał poprzez prace sezonowe, zbieranie owoców.

W 2015 r. doznał poważnego wypadku, po którym trafił do domu opieki, w którym został ubezwłasnowolniony. W chwili największego przygnębienia i zdawałoby się utraty szansy na spełnienie marzenia o powrocie do Ojczyzny, poznał młodego Polaka – Mateusz Otrębiak, który z Orawki wyjechał do Australii, poruszył niebo i ziemię, by wyrwać weterana z trybów społecznej “opieki” i przywieźć do Polski, co udało się po dwuletnich zmaganiach administracyjnych.

W lipcu 2018 r., po 78 latach tułaczki, Józef Kowalczyk wrócił do Polski. Na lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach 94-latka powitała kapela góralska z Orawy. Pod swój dach przyjęła go rodzina Mateusza Otrębiaka z Orawki, o czym opowiadał materiał Telewizji Polskiej, wyemitowany 15 sierpnia – a więc w szczególnym dla weterana dniu Święta Wojska Polskiego.

Po przyjeździe do Polski troską żołnierza spod Monte Cassino stało się uzyskanie możliwości stałego pozostania w kraju przodków. Sprawą zainteresowały się centralne polskie instytucje. Najpierw Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych osobiście przyjechał na Orawę, by wręczyć Kowalczykowi dokument potwierdzający pełnię praw kombatanckich. Wkrótce wizytę weteranowi złożyli wiceminister MSWiA Krzysztof Kozłowski oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik, którzy przekazali potwierdzenie polskiego obywatelstwa.

Przy okazji wszystkich tych spotkań staruszek nie krył radości i wzruszenia, które musiało być tym większe, gdy sam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowił spotkać się z nim przy okazji wizyty na Orawie w związku odsłonięciem w Podsarniu Pomnika Niepodległości.

23 listopada Prezydent RP Andrzej Duda zjawił się w Orawce przed godz. 12:00. W trakcie niespełna półgodzinnego pobytu w domu państwa Otrębiaków rozmawiał z weteranem na temat jego życiowej drogi i powrotu do Polski. Niezwykłemu spotkaniu poświęcony będzie odcinek programu “Alarm” TVP1

***

LINK DO PROGRAMU WYEMITOWANEGO 1 grudnia 2018 r. – ARARM! TVP
TVP info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *