Prezydent Andrzej Duda: Dzisiaj jest dla nas oczywiste ‒ tu, w Podsarniu ‒ że to Polska

Prezydent Andrzej Duda przyjechał w piątek do Podsarnia, gdzie na placu przed kościołem św. Jana Pawła II odsłonił pomnik upamiętniający 100. rocznicę odbudowy państwa polskiego i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych.

– Chciałem, by stulecie odzyskania niepodległości było świętowane wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni, nie tylko w Warszawie – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości.

Jak podkreślił, uroczystość w Podsarniu na Orawie „wpisuje się bardzo mocno w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. – Tego właśnie chciałem, żeby stulecie odzyskania niepodległości nie było świętowane tylko w Warszawie, tylko centralnie, ale właśnie żeby było świętowane także w polskich miastach, w miasteczkach, w gminach, w wioskach. Wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni – powiedział.

Dodał, że „tak jest właśnie na Orawie, gdzie tak wielkie było wtedy zaangażowanie ludzi, zwykłych górali w to, żeby tę niepodległość odzyskać”. Oczywiście, największą postacią był ks. Ferdynand Machay, który zresztą później był senatorem w II RP, ale tych bohaterów niepodległości było tutaj wielu (…). Dziękuję, że o nich pamiętacie. Dziękuję, że badacie Państwo tamte dzieje także z pomocą Instytutu Pamięci Narodowej – powiedział Andrzej Duda.

Przypomniał, że w tamtych czasach polskość tych terenów nie była oczywistością. – To była walka o Polskę. Mieszkający tu Polacy chcieli mieszkać w Polsce, Państwa pradziadkowie, dziadkowie chcieli mieszkać w Polsce, nie w Czechach, ani na Słowacji – jeszcze wtedy nie wiadomo było do końca, co tutaj będzie. (…) Oni mówili: my jesteśmy Polakami, mówimy po polsku, mamy polską tradycję, naszą wiarę i chcemy żyć w Polsce. Jesteśmy gotowi za tę Polskę walczyć – podkreślił Prezydent.

Na obelisku widnieje następujący napis:

1918 – 2018

„Każdy naród posiada pomniki, które zawarły w sobie jego cierpienia i radości, jak w jednym ognisku ześrodkowując przeżycia całych pokoleń”.

Józef Piłsudski

W SETNĄ ROCZNICĘ ODBUDOWY PAŃSTWA POLSKIEGO
W HOŁDZIE ORAWSKIM BOJOWNIKOM NIEPODLEGŁOŚCI

Ks. Ferdynandowi Machayowi
Piotrowi Borowemu
Wendelinowi Dziubkowi

mieszkańcom Podsarnia i Harkabuza odznaczonym Medalami Niepodległości

Wendelinowi Kapuściakowi “Maciasowi”
Józefowi Możdżeniowi
Pawłowi Siarce
Franciszkowi Olesiakowi

oraz

innym budzicielom ducha narodowego
żołnierzom Kompanii Spisko-Orawskiej
działaczom plebiscytowym

pomnik ten za czasów urzędowania
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
postawili wdzięczni za dar wolności

Rodacy

Przed nowo odsłoniętym pomnikiem złożono wieńce, a następnie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Niepodległości przez Prezydenta RP.

Podczas wizyty w woj. małopolskim Prezydentowi Andrzejowi Dudzie towarzyszy minister Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP oraz prezydencki kapelan ks. Zbigniew Kras.

Wcześniej Andrzej Duda spotkał się w sąsiedniej Orawce z weteranem II wojny światowej – żołnierzem 12. Pułku Ułanów Podolskich, weteranem spod Monte Cassino 94-letnim Józefem Kowalczykiem. Wrócił on z Australii w lipcu br. po 78 latach emigracji.

Popołudniu Prezydent udał się do tutejszej Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich, gdzie uczestniczył w uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powrotu wsi orawskich do Polski.

To już druga wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w szkole podstawowej w Podsarniu. Wcześniej, siedem lat temu, obecny był podczas uroczystości nadania szkole imienia Marii i Lecha Kaczyńskich.

Prezydent dziękował za zorganizowanie patriotycznych uroczystości w Podsarniu, a zwłaszcza za to, że stulecie odzyskania niepodległości jest przez mieszkańców Orawy obchodzone razem z dziećmi. – Dziękuję, że całe rodziny obchodzą to wielkie święto Polski, a także i wielkie święto Orawy – podkreślał.

Dodał, że w szkole w Podsarniu obserwuje „niezwykłą i bardzo ważną postawę dla budowania silnego, niepodległego i suwerennego państwa”, dla którego fundament stanowi „przede wszystkim wychowanie młodzieży”. – Byśmy, budując Polskę dla następnych pokoleń, przygotowywali je jednocześnie do tego, by dalej ją rozwijały; by były gotowe do służby publicznej, a przede wszystkim do tego zwykłego patriotyzmu dnia codziennego – mówił Prezydent.

Podczas uroczystości w szkole obecne były Emilia Nawara oraz Emilia Śmiech – 90-latki, córki zasłużonych mieszkańców Podsarnia odznaczonych Medalami Niepodległości przez Prezydenta Ignacego Mościckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *