Polsko-słowackie projekty na Orawie

Komitet Monitorujący Programu Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020, podjął w połowie lutego decyzję o dofinansowaniu projektów, wśród których znalazły się inicjatywy związane z Orawą.

Jednym z nich jest stworzenie dwóch multimedialnych muzeów przyrodniczych w ramach projektu pt. Torfowiska wysokie – europejski unikat polsko-słowackiego pogranicza, czego podejmują się wspólnie Gmina Czarny Dunajec i Muzeum Orawskie Pavla Országha Hviezdoslava w Dolnym Kubinie. Projekt to prekursorski pomysł dotyczący ochrony i udostępnienia torfowisk. Myślą przewodnią jest upowszechnienie wiedzy o niedostępnych na co dzień, a tak cennych dla regionu Podhala i Orawy kompleksach torfowisk. Aby chronić, a zarazem udostępniać turystom i mieszkańców to unikatowe dziedzictwo przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego w dwóch zabytkowych budynkach – dawnym ośrodku zdrowia w Chochołowie oraz XVIII-wiecznym budynku „fary” na dziedzińcu Zamku Orawskiego utworzone zostaną multimedialne muzea przyrodnicze.

Inne inwestycje planowane w obrębie Orawy to: budowa górskiej trasy rowerowej z Zawoi do Orawskiej Półgóry – trasa prowadzi m.in. obok źródła w Słonej Wodzie w którym występują cenne solanki jodowo-bromowe oraz przez najstarszy szlak turystyczny na szczyt Babiej Góry; Rozwój polsko-słowackiego szlaku turystycznego z Jeleśni do Klina (Jeleśnia i Klin); Stworzenie warunków dla zachowania kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa na polskiej i słowackiej Orawie (Gmina Lipnica Wielka i Bobrów); Projekt „Przy wiejskiej drodze” – w rytmie pracy dawnych zakładów przemysłowych i pracowni rzemieślniczych, realizowany przez Skansen w Zubrzycy Górnej i Zubercu oraz Muzea w Dolnym Kubinie i Nowym Sączu.

W sumie zatwierdzono 19 projektów do dofinansowania na łączną kwotę 23,7 mln euro. W spotkaniu trwającym od 15 do 16 lutego br. wziął udział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju, UG Czarny Dunajec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *