Pieniądze do zobaczenia w Lipnicy Wielkiej

Władze i instytucje kultury wielkolipnickiej gminy wraz z Bankiem Spółdzielczym w Jabłonce zorganizowały wystawę “100 lat niepodległości banknotami pisane”.  Ekspozycja miała już swój główny pokaz, ale ciągle można ją jeszcze zobaczyć. 

W ramach ogólnopolskiego świętowania przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wójt Gminy Lipnica Wielka, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminne Centrum Kultury, przy współpracy z Bankiem Spółdzielczym w Jabłonce, zorganizowali wystawę pt. „100 lat niepodległości banknotami pisane”.

Na wernisaż przybyli zaproszeni goście, młodzież licealna i gimnazjalna wraz z opiekunami. Powitania przybyłych dokonał Wójt Gminy Bogusław Jerzy Jazowski oraz Prezes Banku Spółdzielczego Józef Szperlak.

Tematykę ekspozycji, otwartej 14. marca br., przybliżyła wszystkim zebranym pani Justyna Leszczyńska-Bereska – członek Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział im. Karola Beyera w Warszawie oraz członek Stowarzyszenia Numizmatyków Profesjonalnych w Gdańsku w referacie pt. “100 lat niepodległości Polski banknotami pisane”.

Widzowie mogli poznać historię banknotów związanych z ziemiami polskimi od insurekcji kościuszkowskiej aż do czasów współczesnych. Słuchacze poznali różnorakie ciekawostki numizmatyki kryjącej wiele fascynujących tajemnic. Na zakończenie środowego wydarzenia pracownicy Banku Spółdzielczego przeprowadzili wśród uczestników konkurs. Składał się on z dwóch części. W pierwszej należało odpowiedzieć na 10 pytań dotyczących wystawy, podstaw ekonomii oraz bankowości, natomiast druga część polegała na oszacowaniu ilości pieniędzy znajdujących się w pojemniku. Organizatorem i sponsorem konkursu był Bank Spółdzielczy w Jabłonce.

Na ekspozycji, którą oglądać można w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej do 27 marca br. zobaczyć można m.in. pierwsze banknoty II RP, pieniądze czasów niemieckiej okupacji Polski z lat II wojny światowej czy okresu PRL-u.

Więcej informacji na stronie UG Lipnica Wielka

Fot. Bronek Kowalczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *