Orawskie Hollywood

Jest na Orawie miejsce odkryte i ulubione w świecie filmowców. Począwszy od “Janosika” z 1974 r. po głośną ekranizację “Ogniem i mieczem” z 1997 r. Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej odwiedziła plejada polskich aktorów.

Korzystając z uprzejmości Dyr. Romana Cioka, prezentujemy zebraną przez niego listę produkcji kręconych w orawskim skansenie, wraz z niektórymi ujęciami filmowymi, w których uchwycono sceny tam zrealizowane.

1997 – Ogniem i mieczem, reż. Jerzy Hoffman, współpraca Adek Drabiński, produkcja: Zodiak Jerzy Hoffman Film Produktion Sp. z o.o. Efektowna ekranizacja ostatniej części trylogii Henryka Sienkiewicza.

1996 – W krainie władcy smoków, produkcja: Telewizja Polska z Film Australia, Australian Film Finance Corporation oraz Szanghajskie Studio Filmowe. Rodzina na wakacjach przenosi się do świata Krainy Smoków trafiając w pole łodzi wynalazcy z tej krainy. Jest nim Mek (Anthony Wong), który zamiast klejnotów muzycznych dla Władcy Krainy Smoków buduje transwymiarowy generator dla swojej łodzi.

1993 – Najzwyklejszy cud, produkcja: TVP, spektakl teatru telewizji. Opowiada ona historię wielkiej i czystej miłości, zdolnej przezwyciężyć wszelkie przeszkody. Głównym bohaterem dramatu jest niedźwiedź przez psotnego czarownika przemieniony w człowieka.
1987 – Harnasie, reż. Jacek Schmidt, Wytwórnia Filmów Oświatowych. Musical opowiada o góralskim ślubie. Cała wioska ucztuje na hucznym weselu. Niesety przybywją na nie groźni rozbójnicy, którzy psują całą zabawę.

1987 – Crimen, reż. Laco Adamik, produkcja: Centralna Wytwórnia Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel. Crimen to po łacinie “zbrodnia”. To także tytuł powieści Józefa Hena, na podstawie której powstał scenariusz serialu. Akcja cyklu toczy się w XVII wieku, kiedy I Rzeczpospolitą wstrząsnęły krwawe i wyniszczające wojny ze Szwecją, Rosją i Turcją.

1987 – Kolory kochania, o Orkanie, reż. Wanda Jakubowska, produkcja: Wytwórnia Filmów Fabularnych Łódź. Film jest opowieścią o pisarzu Władysławie Orkanie (Franciszku Smreczyńskim) i bohaterze jego powieści “W roztokach”, Franku Rakoczym.

1987 – Do domu, reż. Janusz Zaorski, produkcja: Studio Filmowe Dom. Adaptacja opowiadania Wiesława Dymnego. Akcja filmu toczy się w XVIII, XIX i XX w., przy czym czas teraźniejszy opowieści to lata 1915-1918. Szymek Kret, syn Szymona, jest dezerterem. To już w jego rodzinie tradycja. Jego ojciec i dziad również uciekali z armii austriackiej, do której byli przymusowo wcielani. W obcych mundurach musieli walczyć za cesarza, więc buntowali się przeciwko temu. Szymek jest ich nieodrodnym następcą.

1987 – Nedaleko do neba, reż. Martin Ťapák. Czechosłowacki musical na ludową nutę. Muzyk Simal po śmierci trafia do nieba. Odkrywa, że druga strona jest właściwie tylko rodzajem lustrzanego odbicia świata ziemskiego, a raj można odnaleźć w rodzinnych stronach.

1988 – Spadek, reżyseria Mirosław Gronowski. Serial obyczajowy. Tytułowy spadek to plac w Buczaczu, który główny bohater filmu otrzymał w zapisie jako wdzięczność za uratowanie życia żydowskiemu człowiekowi w czasie II wojny światowej, a po wielu latach zapisuje w testamencie członkom swojej rodziny.

1981 – Klejnot wolnego sumienia. Akcja filmu toczy się w XVI wieku. Na tronie polskim zasiada Henryk Walezy. W kraju wprowadzona została tolerancja religijna. Zaczynają się prześladowania innowierców. Gdy Walezy ucieka z kraju, jego miejsce na tronie zastępuje Stefan Batory.

1978 – Ród Gąsieniców, reż. Konrad Nałęcki, produkcja: Zespół Filmowy Iluzjon. Ekranizacja trylogii Józefa Kapeniaka pod tym samym tytułem. Serial ukazuje przemiany społeczne i historyczne, jakie były udziałem Zakopanego i całego Podhala, na przykładzie góralskiej rodziny Gąsieniców.

1976 – Pasja, reż. Stanisław Różewicz, produkcja: Studio Filmowe. Wydarzenia filmu toczą się wokół powstania krakowskiego 1946 r. i postaci Edwarda Dembowskiego.

1975 – Tylko Beatrycze, reż. Stefan Szlachtycz, produkcja: Centralna Wytwórnia Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel. Głównym bohaterem filmu jest młody Polak, Stanisław (Mirosław Gruszczyński), którego oskarżono o udział w buncie chłopskim i spalenie klasztoru cystersów w Mochach. Akcja toczy się pod koniec XIII wieku. Stanisław otrzymuje list polecający od królowej Polski i Czech, Ryksy Elżbiety (Wiesława Mazurkiewicz), następnie udaje się przed sąd papieski Jana XXII w Awinionie. Na miejscu sąd duchowny chce go osądzić i uzyskać od niego informacje o sytuacji politycznej w Polsce. Scenariusz filmu oparty został na powieści Teodora Parnickiego.

1974 – Janosik, reż Jerzy Passendorfer, produkcja: Zespół Filmowy Panorama. Film przygodowo-komediowy, będący kinową wersją popularnego serialu luźno nawiązującego do postaci słynnego karpackiego zbójnika Janosika, który żył na przełomie XVII i XVIII w.

Filmy dokumentalne i krótkometrażowe

1977 – Orawska zima , Realizacja: Joanna Wierzbicka, scenariusz: Joanna Wierzbicka, zdjęcia: Tadeusz Roman, produkcja: Centralna Wytwórnia Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel (Warszawa). Film dokumentalny turystyczno-krajoznawczy. Przedstawia zimę w Zubrzycy, pradawne tradycje i obyczaje w scenerii gór i zabytkowych chałup. m.in. wróżby dziewcząt, stołek Świętej Łucji, który pomaga rozpoznać czarownicę, wieczerzę wigilijną, pasterkę w zabytkowym kościółku w Orawce, oczepiny, wesele.

1984 – Krajobrazy polskie TV Polonia, reż. Maria Szmyt Mapa Polskiego Folkloru – odcinek poświęcony Orawie.

1986 – Biała broń, reż. Piotr Słowikowski, serial dokumentalny na podstawie książki Andrzeja Nadolskiego “Polska broń – broń biała”.

1996 – Sarmacja czyli Polska – reż. Jacek Knopp, Obsada aktorska: Bartek Dziedzic, Andrzej Grabowski, Zdjęcia: Krzysztof Pakulski.

1986 – Oratorium Wigilijne – WFO Łódź.

30.09.2008 – „Diabelska maszyna” Film o powstawaniu sukna na Orawie i Podhalu

27.02.2009 – Zwyczaje i obrzędy Wielkanocne na Orawie, TVN na Amerykę – redaktor Kamil Fortuna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *