Orawianie na szczycie Afryki

Bracia Cieluchowie z Jabłonki, którzy pół roku temu z flagą Polski wspięli się na najwyższy szczyt Europy, ruszają na dach Afryki.

Marcin na co dzień mieszka w Edynburgu, a Adam w Chicago. Kiedy się już spotykają, robią to tak, by było o nich głośno. W lipcu 2018 r. w towarzystwie polonijnych kompanów z Orawy wspięli się na Mont Blanc. Tym razem za cel postawili sobie zdobycie szczytu Czarnego Lądu.

ZOBACZ TAKŻE: Orawska ekspedycja na szczycie Europy

Kilimandżaro, góra leżąca w Tanzanii przy granicy z Kenią, jest jednym z najwyższych samotnych masywów. Względna wysokość, jaką trzeba pokonać w drodze na najwyższy z jej szczytów, tj. Uhuru na wulkanie Kibo (5895 m n.p.m.), wynosi około 5 tys. metrów. To sprawia, że wspinaczka wymaga odpowiedniej aklimatyzacji wyskościowej, o którą jest bardzo trudno. Nie potrzeba za to czekanu, ani raków. Wszystko pozostaje więc zależne od kondycji i nastawienia wspinaczy.

Orawianie ruszą w drogę z Moschi 1 lutego. Na szczycie planują stanąć cztery dni później.

Pierwsze naukowe ekspedycje na górę, którą miejscowe plemiona postrzegały wcześniej jako sferę nadprzyrodzoną, rozpoczęły się w końcu XIX w. Wkrótce odkryto jej walory turystyczne i przyrodnicze. Pierwszym Polakiem, który w 1910 r. zdobył Kilimandżaro był zoolog, Antoni Jakubski.

Wejście na szczyt prowadzi przez Parku Narodowego Kilimandżaro, od 1987 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Górę wyróżnia rozbudowany układ pięter roślinnych – od podnóża: stepy, rzadkie suche lasy, wiecznie zielone lasy górskie, roślinność krzewiasta, łąki górskie, wieczne śniegi. Przeważa klimat równikowy, górski. Na wyższych poziomach jest zimniej.

Ze szczytu samotnego masywu Kilimandżaro rozlega się widok na bezkres sawanny pod osłoną chmur.

***

Relacja z wyprawy – dzień po dniu – na kolejnej stronie.

 • 12 lutego 2019 at 12:34 pm
  Permalink

  Gratuluję chlopakom mają jaja.Interesuję mnie tylko jedna rzecz dlaczego Kurier Orawski opisuje to wydarzenie a strona Gminy Jabłonka milczy na ten temat.?
  Hmmm dziwne

  Odpowiedz
 • 14 lutego 2019 at 8:34 pm
  Permalink

  Może dlatego że już kilka osób z terenu gminy Jabłonka było na Kilimandżaro i na stronie gminy nikt o nich nie pisał więc dlaczego robić wyjątek?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *