„Ojcowie Niepodległości” przybyli do Nowego Targu

Plenerowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej stanęła przed gmachem starostwa w Nowym Targu. W ramach akcji “Biało-czerwony szlak” plansze z sylwetkami liderów polskich dążeń do niepodległości sprzed stu lat objeżdża setki miejscowości w całej Polsce.

ZOBACZ TAKŻE: Orawianin małopolskim bohaterem niepodległości

Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Nowym Targu (ul. Bolesława Wstydliwego 14) 2 sierpnia 2018 r. otwarta została plenerowa wystawa „Ojcowie Niepodległości”. Podczas uroczystości głos zabrali: gospodarz tego miejsca, starosta nowotarski Krzysztof Faber oraz zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń, która mówiła m.in. o edukacyjnym cyklu krakowskiego IPN, zatytułowanym „Małopolscy Bohaterowie Niepodległości”. W jego ramach co miesiąc prezentowane są sylwetki osób, związanych z Małopolską, zasłużonych dla odrodzenia przed stu laty wolnej Polski -bohaterem marca był ks. inf. Ferdynand Machay.

Po obejrzeniu wystawy goście nowotarskiej uroczystości przeszli do sali obrad starostwa, gdzie wysłuchali okolicznościowego wykładu dr Marcina Chorązkiego z Oddziału IPN w Krakowie, poświęconego sześciu mężom stanu prezentowanym na wystawie. Plenerowa ekspozycja IPN „Ojcowie Niepodległości” przybliża liderów walki o wolną Polskę z 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami w języku polskim i angielskim.

Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej. Wystawę przygotował Oddział IPN w Szczecinie.

Źródło i fot.: IPN Kraków
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *