O orawskich “Bojownikach Niepodległości” w nowotarskim Ratuszu

To już niemal tradycja. W nowotarskim Ratuszu po raz czwarty spotkali się historycy z Polski, Słowacji i Węgier, by dyskutować o wspólnej historii reprezentowanych państw i narodów. Jak co roku nie zabrakło tematyki poświęconej przeszłości Orawy.

Międzynarodowa Konferencja “Koniec starego porządku początek nowej Europy. 1948-1918-1938-1968 w Europie środkowo-wschodniej”, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Konsul Generalnej Węgier w Krakowie, odbyła się w dniach 20-22 kwietnia 2018 r. w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu.

Wstępem do obrad było spotkanie z dyskusją nad publikacjami Andrása Horyego, „Martwa placówka”. Wspomnienia i korespondencja posła Królestwa Węgier w Warszawie 1935–1939 oraz Gyula Csics, Węgierska rewolucja 1956. Pamiętnik dwunastolatka. Uczestniczyli w niej dr János Tischler Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Ambasador Ákos Engelmayer (1990-1995), oraz dr Wojciech Frazik Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

Uroczystej inauguracji sesji towarzyszył wykład dr hab. Adrienne Körmendy Konsul Generalnej Węgier w Krakowie. W cyklu konferencyjnych wystąpień referat odnoszący się bezpośrednio do historii Orawy wygłosił Łukasz Wiater, który z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Orawy przedstawił sylwetki kilkudziesięciu Orawian odznaczonych Krzyżami i Medalami Niepodległości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele różnych profesji, rolnicy i osoby wykształcone, którzy przed stuleciem wykazali się państwowo twórczą inicjatywą i wolą zjednoczenia ojczystej ziemi z odrodzoną Polską, której wartość postrzegali poprzez swobody osobiste i wolność wyznawania wiary katolickiej. Jednym z najbardziej prestiżowych odznaczeń państwowych, przeznaczonym dla “Bojowników Niepodległości” udekorowano piersi, przedstawicieli wszystkich wsi orawskich w granicach II RP, budzicieli ducha narodowego sprzed I wojny światowej, żołnierzy Kompanii Spisko-Orawskiej i Legii Orawskiej, a także szereg działaczy plebiscytowych.

Przy ukazaniu się pokonferencyjnego wydawnictwa uwagę orawskiego czytelnika powinna zwrócić również postać Stefana Esztela, przedstawionego przez Roberta Kowalskiego jako “Węgier z urodzenia Polak z wyboru – bohater dwóch narodów”. Prawdziwą gratką dla pasjonatów Kresów Południowych był też panel odnoszący się do Śląska Cieszyńskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *