Nowe portrety patronów

Małżeństwo znane z czarno-białych zdjęć zostało utrwalone w barwnych obrazach. Józefina i Emil Mikowie są patronami Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipnicy Wielkiej.

17 czerwca 2021r. społeczność wielkolipnickiej “dwójki” obchodziła Święto Patronów. Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie portretów Józefiny i Emila Mików.

Portrety Józefiny i Emila Mików, które zdobią szkolny korytarz świadczą o wielkich ludziach, są znakiem pamięci dla nas i przyszłych pokoleń. Józefina i Emil symbolizują walkę niepodległościową Orawy i męczeństwo za Polskę. Są wielkimi autorytetami i przykładem prawdziwej miłości do Ojczyzny i swojego regionu. Jako szkoła chcieliśmy w ten sposób uwiecznić i uczcić naszych Patronów. Gdy zabraknie świadków historii te portrety będą przypominać ludzi, miejsca, wydarzenia związane z trudną drogą Orawy do Polski i niepodległości

– podkreśla dyrektor placówki mgr Edyta Mikłusiak.

2021 jest obchodzony w Lipnicy Wielkiej jako rok Emila Miki w związku z 80. rocznicą jego śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Z rąk okupantów ziem Polski w czasie II wojny światowej rok później zginęła również jego żona Józefina.

Wyjątkowy dzień był obchodzony poprzez uroczystą mszę św. w kościele parafialnym, złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą patronów szkoły na ścianie miejscowego Domu Ludowego oraz akademię w budynku szkoły z programem artystycznym przygotowanym przez uczniów.

Autorką portretów jest Monika Tlałka, znana artystka, plastyk, mieszkająca w Jabłonce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *