Nocny Bieg Mików

W 80. rocznicę aresztowania Józefiny i Emila Mików przez Gestapo odbył się upamiętniający to wydarzenie Nocny Bieg Mików. Uczestnicy pokonali dystans ok. 18 km, by upamiętnić małżeństwo orawskich działaczy niepodległościowych, społeczników i uczestników konspiracji w czasie II wojny światowej, którzy zginęli z rak Niemców.

W przededniu wybuchu II wojny światowej oboje wstąpili do Tajnej Organizacji Wojskowej. Józefa pod pseudonimem „Ryś” pełniła funkcję szefa łączności i płatnika okręgu krakowskiego. Organizowała sieć szlaków przerzutowych i kurierskich z kraju przez Słowację na Węgry. Emil był porucznikiem Związku Walki Zbrojnej. Zajmował się łącznością radiową z dowództwem w Londynie.

Razem zostali aresztowani przez niemieckich okupantów w nocy z 3 na 4 maja 1941 roku, po częściowym rozpracowaniu krakowskich struktur ZWZ i TOW. Jego osadzono w obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie zmarł 7 listopada tego samego roku. Ją uwięziono na Montelupich, gdzie była przesłuchiwana i torturowana. Potem przerzucona do Hotelu Palace w Zakopanem i z powrotem do Krakowa. Po nie udanych próbach zmuszenia jej do wydania kolejnych członków podziemia została zamordowana zastrzykiem fenolu 14 października 1942 roku.  Została pochowana na cmentarzu salwatorskim w Krakowie, gdzie później obok siostry spoczęli jej bracia.

ZOBACZ TAKŻE: Niezwyciężeni małżonkowie

W nocy z 3/4 maja 2021 r. wójt gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt wraz z grupą roboczą Orawa2024, odpowiedzialną za lokalne działania związane z 100. rocznicą przyłączenia części Orawy do Niepodległej Polski zorganizowali po raz pierwszy Nocny Bieg Mików. Grupa chętnych osób, przedstawicieli różnych grup działających na terenie wielkolipnickiej gminy oraz regionu, przebiegła dystans o.k 18 km od Polany Stańcowej do Marysinej Polany. Byli to m.in. sportowcy, nauczyciele, strażacy, muzykanci, przedstawiciele stowarzyszeń, KGW, mediów, ministrantów, chóru, orkiestry, teatru, urzędu i inni dzielni zawodnicy.

Start na Polanie Stańcowej odbył się przy udziale dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Lipnicy Wielkiej Przywarówce ubranych w orawskie stroje regionalne i trzymających flagi narodowe. Następnie biegacze eskortowani przez OSP Lipnica Wielka Centrum oraz OSP Piekielnik przebiegli przez wieś. Na Marysinej Polanie witani oklaskami otrzymali dyplomy oraz wysłuchali pieśni „Orawa, Orawa” na skrzypce i trąbkę odegranej z wieży widokowej przez Łukasza Bandyka i Marcina Kowalczyka.

Dziękujemy za pomoc organizacyjną KGW Lipnica Wielka, OSP Lipnica Wielka Centrum, OSP Piekielnik, ekipie Orawa.tv

Organizatorzy wyrażają wdzięczność podmiotom wspierającym przeprowadzenie wydarzenia oraz uczestnikom, którzy „swoją postawą pokazali wielki szacunek i dumę ze swej regionalnej historii” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej gminy.

Źródło: UG Lipnica Wielka/K.K.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *