Mikołajki na dawnej Orawie

Kultu św. Mikołaja, biupa Miry z przełomu III i IV wieku, słynącego z miłosierdzia okazywanego biednym i potrzebującym, zrodził współczesną tradycję wzajemnego obdarowywania się prezentami, na które zwykle najbardziej czekają dzieci. Obyczaj ten jeszcze w pierwszej połowie XX w. zagościł również na Orawie.

Najstarszy ślad mikołajowej tradycji na Orawie pochodzi z grudniowego numeru Gazety Podhala z 1938 r., w którym czytamy:

“W Podwilku na Orawie odbył się staraniem miejscowego Duchowieństwa i Nauczycielstwa, dnia 5/XII tradycyjny wieczór św. Mikołaja. Dzieci szkolne odegrały obrazek sceniczny, urozmaicony śpiewem chóru szkolnego, a św Mikołaj rozdał podarunki wszystkim dzieciom szkolnym. Miły ten wieczór sprawił dzieciom wiele radości”

Z powyższego tekstu wnosić można że podobne wieczory św. Mikołaja już wcześniej odbywały się w Podwilku. Przypomnijmy że w tym czasie miejscowe duchowieństwo stanowili Ks. Jan Góralik oraz ks. Henryk Hübner, zaś nauczycielami byli Wojciech Lorencowicz i Maria Karpińska

Również w 1938 r. pierwsze tego typu spotkanie dla dzieci urządzone zostało w Głodówce, która kilka dni wcześniej wraz z Suchą Górą wróciła w granice II Rzeczypospolitej. Wydarzenie zilustrowane zostało fotografią opublikowaną na łamach Ilustrowanego Kuriera Codziennego. Widzimy na niej dzieci obdarowane podarunkami z Mikołajem w stroju biskupa, otoczonych miejscową ludnością, wraz z klerem i żołnierzami z oddziału mjr. Święcickiego.

ZOBACZ TAKŻE: Z dziejów orawskich wsi Głodówka i Sucha Góra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *