Nad finansami państwa czuwać będzie minister z Orawy

W ramach rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego, pochodzący z Piekielnika Marian Banaś, dotychczasowy wiceminister, zastąpi Teresę Czerwińską na stanowisku ministra finansów.

Marian Banaś jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował też filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej. W okresie studenckim był kolporterem wydawnictw drugiego obiegu. Działał z Studenckim Komitecie Solidarności, Instytucie Katyńskim, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Konfederacji Polski Niepodległej i Ruchu Młodej Polski. W latach 1981–1983 odbywał karę pozbawienia wolności za działalność solidarnościową. Potem był współzałożycielem Komitetu Pomocy Więzionym za Przekonania.

ZOBACZ TAKŻE: Marian Banaś szefem Krajowej Administracji Skarbowej

Za działalność opozycyjną, w 1990 odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez rząd RP na uchodźstwie. W okresie rządu premiera Jana Olszewskiego był doradcą w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W latach 1992–2005 pracował w Najwyższej Izbie Kontroli. W pierwszym rządzie Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005-2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów i szefem Służby Celnej. Do pełnienia obu funkcji wrócił w roku 2015. W 2011 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem „Niezłomnym w słowie”. W 2015 prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wolności i Solidarności.

19 listopada 2015 r. został powołany na stanowisko podsekretarza stanu i szefa służby celnej w Ministerstwie Finansów. Obejmując te funkcje zwrócił się w liście do pracowników z wiele znaczącymi słowami: “Rozpoczynając moją misję, pragnę podkreślić, że człowiek jest dla mnie najważniejszy, gdyż stanowiska się pełni, a człowiekiem jest się przez całe życie”.

Od 2017 r. szefował nowo powołanej Krajowej Administracji Skarbowej, łączącej administrację podatkową, Służbę Celną i kontrolę skarbową. Do tej pory pełnił też funkcje Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Pełnomocnika Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej.

Rekonstrukcja rządu związana jest m.in. z wyborami do Parlamentu Europejskiego, w którym kilkoro ministrów uzyskało mandaty europosłów. Uroczystość powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych ministrów odbyła się 4 czerwca 2019 r. w Pałacu Prezydenckim.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *