Ich ojcowie walczyli o Polskę, podziękował im Prezydent

Prezydent Andrzej Duda wyraził uznanie córkom polskich działaczy z Podsarnia odznaczonych w II RP przez prezydenta Ignacego Mościckiego Medalami Niepodległości.

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na Orawie związanej z odsłonięciem Pomnika Niepodległości w Podsarniu, pamiętał o tych, którzy może nawet nie oczekując żadnych gestów ze strony głowy państwa szczególnie na nie zasługiwali.

Jeszcze przed dotarciem na miejsce uroczystości Prezydent udał się z wizytą do Józefa Kowalczyka, weterana, który po 78-latach spędzonych na emigracji wrócił do Polski dzięki pomocy Mateusza Otrębiaka z Orawki i zamieszkał w jego rodzinnym domu.

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent Andrzej Duda z wizytą u Józefa Kowalczyka

Już podczas ceremonii w Podsarniu jej organizatorzy zadbali o przedstawienie prezydentowi córek dwójki działaczy niepodległościowych z Orawy, wymienionych na tablicy odsłoniętego w tym dniu pomnika.

Obie 90-latki są córkami zasłużonych mieszkańców Podasarnia. Ojciec Emilii Śmiech, Franciszek Olesiak służył w Kompanii Spisko-Orawskiej, następnie był komendantem posterunku organizacji wojskowej. Z kolei tata Emilii Nawary, Wendelin Kapuściak należał do tajnej polskiej organizacji już od 1912 r., a w okresie walk o granicę odznaczał się śmiałą postawą. Podsarnianie wraz z ponad setką orawian za swą patriotyczną działalność uhonorowani zostali w latach 30. Medalami i Krzyżami Niepodległości.

Dziękuję, że o nich pamiętacie, że badacie Państwo tamte dzieje, także z pomocą Instytutu Pamięci Narodowej, odgrzebując nazwiska tych, którzy wtedy brali udział w walkach – mówił Prezydent podczas spotkania w Podsarniu.

Już w czasie walk o zjednoczenie orawskich wiosek z odrodzoną Rzeczpospolitą rodziny zaangażowanych w działalność na rzecz Polski musiały liczyć się i rzeczywiście doznawały represji ze strony czeskiej żandarmerii. Również ich potomkowie w czasach II wojny światowej oraz w okresie powojennym nie mogli publicznie prezentować dumy z działalności przodków i krewnych. W wielu wypadkach pamięć o odznaczeniach Krzyżami i Medalami Niepodległości pielęgnowana była jedynie w rodzinnych opowiadaniach lub nikła nawet w tym kręgu.

Uznanie wyrażone przez samego Prezydenta przywraca tym osobom w pełni uprawnioną dumę.

Dziś mogę te podziękowania złożyć na Wasze ręce jako potomków tamtych górali orawskich, którzy walczyli o Polskę. I jestem z tego bardzo dumny. Dziękuję, że ta tradycja trwa w Waszych domach, rodzinach, że kultywujecie ją i przyszliście tu dzisiaj, by ten pomnik odsłonić – podkreślał Prezydent.

Córki mieszkańców Podsarnia odznaczonych Medalami Niepodległości w trakcie przywitania z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą: Emilia Śmiech i Emilia Nawara.

Na zdjęciu rodzinnym Wendelin Kapuściak ps. “Macias” z żoną i siódemką dzieci. Między siedzącymi rodzicami stoi najmłodsza córka Emilia.

Sylwetki innych mieszkańców Orawy odznaczonych Krzyżami i Medalami Niepodległości znaleźć można w alfabetycznym spisie na naszej stronie – ODZNACZENI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *