Hołd dla Emila Miki

W ramach upamiętnienia 80. rocznicy śmierci Emila Miki w niemieckim obozie w Auschwitz, gmina Lipnica Wielka zorganizowała poświęconą jego pamięci ceremonię na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau, w której uczestniczyli przedstawiciele społeczności orawskiej i władz wojewódzkich.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ostatnie zdjęcie Emila Miki w Auschwitz

Ceremonia upamiętnienia rozpoczęła się od zapalenie przez delegację zniczy pod Ścianą Straceń. Następnie uroczystość przeniosła się pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu. Tutaj ksiądz proboszcz Jerzy Bargiel odmówił modlitwę w intencji Emila Miki i wszystkich zamordowanych w obozie. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów: Wójt Gminy Lipnica Wielka i Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Karkoszka, ksiądz proboszcz Jerzy Bargiel w imieniu Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, zastępca wojewody Ryszard Pagacz, Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak, Wójt Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski z sołtysem Piekielnika Władysławem Lenartem, prezes Związku Podhalan w Polsce Julian Kowalczyk z Prezes Oddziału lipnickiego ZP Patrykiem Rudnickim, dyrektor Muzeum Orawski Park Etnograficzny Dominika Wachałowicz-Kiersztyn, dyrektor szkoły podstawowej nr 2 W Lipnicy Wielkiej im. Emila i Józefiny Mików Edyta Mikłusiak oraz nauczyciel tej szkoły Andrzej Buroń.

Na zakończenie przedstawiciele delegacji zabrali głos, nawiązując w swoich wypowiedziach do postaci Emila Miki i tragicznej historii obozu zagłady

– czytamy na stronie gminy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Orawianie w niemieckich obozach śmierci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *