Historia przypomina o sobie

W dniach, w których szczególnie dużo mówiło się o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, po raz kolejny dały o sobie znać pozostałości po walkach jakie u jej końca toczyły się na Orawie.

W poniedziałek tj. 2 września br. pracownicy firmy budowlanej podczas pracy w rejonie szkoły w Lipnicy Wielkiej odnaleźli niewybuch – czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu – O znalezisku natychmiast zostali powiadomieni policjanci, którzy zabezpieczyli miejsce do czasu przyjazdu saperów. Z uwagi na to, że niewybuch znajdował się w rejonie szkoły niezwłocznie został zabezpieczony, a teren odnalezienia sprawdzony przez saperów. Cała sytuacja miała miejsce po godzinie 13.00, już po zakończeniu uroczystości związanych z rozpoczęciem roku szkolnego.

Neutralizacja niewybuchów odnalezionych w Lipnicy Wielkiej we wrześniu 2019 r. Fot. Policja

Niewybuchy są pozostałością walk, jakie w lutym i marcu 1945 r. na linii Chyżnego i Lipnicy Wielkiej toczyli Sowieci z wycofującymi się oddziałami niemieckimi.

ZOBACZ TAKŻE: Czerwona zaraza na Orawie

W trakcie krwawej bitwy trup ścielił się szczególnie wśród żołnierzy. Były jednak i ofiary wśród cywilów. Zniszczony został szereg gospodarstw, których mieszkańcy zmuszeni zostali do tymczasowego zamieszkania u obcych na tyłach frontu. Świadectwem skali prowadzonych lokalnie walk są znaleziska niewybuchów, broni i amunicji.

Niemal każdego roku, m.in. przy okazji budowlanych lub polowych mieszkańcy Lipnicy Wielkiej natrafiają na niebezpieczne “pamiątki” po wojnie. W 2011 r. dzieci znalazły granat pod drzewem powalonym obok domostwa. W 2014 r. mieszkaniec wsi natrafił na cztery pociski moździerzowe w potoku Krzywań, rok później kobieta na swoim polu wykopała dwa kolejne. Amunicja i karabin maszynowy, to już znalezisko z robót ziemnych w 2018 r. Natomiast nieco ponad miesiąc przed ostatnim “wybuchowym” odkryciem mieszkaniec gminy Nowy Targ z użyciem wykrywacza metalu znalazł w lesie w Lipnicy Wielkiej zakopany w ziemi duży, metalowy przedmiot. Wykopał i zabrał znalezisko do domu. Następnego dnia ustalił, że może to być jednak pocisk moździerzowy, o czym powiadomił policję.

Od zakończenia wojny minęło kilka dziesięcioleci, dlatego takie doniesienia mogą wydawać się pewną osobliwością. Niewybuchy to jednak przede wszystkim zagrożenie życia i zdrowia. Policja przypomina, że w przypadku znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać i przenosić w inne miejsce. Kategorycznie zabrania się podnoszenia, odkopywania i wyrzucania do ogniska, jezior, stawów, czy głębokich rowów. Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Należy niezwłocznie oddalić się z miejsca zagrożenia i natychmiast powiadomić Policję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *