Henryka Sienkiewicza epizod na Orawie

2016 został ustanowiony rokiem Henryka Sienkiewicza – jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy XIX i XX w., laureata literackiej Nagrody Nobla. W związku z tą okolicznością, szukamy śladów jego bytności na Orawie.

W swej epoce, Henryk Sienkiewicz i jego dzieła cieszyły się popularnością na miarę współczesnych celelebrytów. Poeta bywał w Kalifornii, Paryżu, czy Londynie ale przez ponad dwadzieścia lat regularnie przyjeżdżał w polskie góry.

Bohater roku 2016, przynajmniej raz w życiu gościł na Orawie. W dniach 28 i 29 stycznia 1889 r. udał się z Zakopanego do Zuberca. Tu poznał Antoniego Kocyana – leśnika, ornitologa, badacza fauny tatrzańskiej. Wspólnie z nim uczestniczył w polowaniu. Kilka dni później w liście  do Jadwigi Janczewskiej Sienkiewicz pisał: “Byłem w Zubercu. Kocyana poznałem. – Oryginalni leśni ludzie. Przywiozłem stamtąd wypchaną główkę kozicy”.

Fakt ten,  cokolwiek niewiele znaczący, warto odnotować z kronikarskiego obowiązku i przy tej okazji zachęcić do ponownego sięgnięcia po dzieła wielkiego pisarza. Czytając “Potop” należy zwrócić uwagę na zawarty w scenie bitwy ze Szwedami obraz górali. Sienkiewicz przedstawił mieszkańców Podtatrza nie tylko jako ludzi twardych i tajemniczych, ale również jako patriotów, występujących w obronie króla Jana Kazimierza w czasie jego przejazdu przez górski wąwóz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *