Filmowa opowieść o “Apostole Orawy”

Powstanie film dokumentalny o Piotrze Borowym, rozmiłowanym w modlitwie i pracy, działaczu niepodległościowym. Zdjęcia już się rozpoczęły!

— Z przyjemnością informujemy Państwa, iż rozpoczęto zdjęcia do filmu dokumentalnego pt. “Apostoł Orawy – opowieść o Piotrze Borowym” w reżyserii Pana Mariusza Srokola — czytamy w komunikacie Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, opublikowanym również w witrynie internetowej samorządu.

— Pierwszy dzień planu filmowego odbył się m.in. w Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, a poświęcony był nagraniu scen teatralnych Orawskiej Grupy Teatralnej w oparciu o wcześniej wystawiany spektakl „Myśli Piotra Borowego” wg scenariusza i reżyserii Roberta Kowalczyka — informuje dalej GCK.

Film powstaje w ramach projektu „Filmoteka Małopolska”. Program finansowany przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie ze środków przekazanych z budżetu Województwa Małopolskiego, a realizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Orawy w partnerstwie z Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej.

 

PIOTR BOROWY
ur. 28 maja 1858 r. w Rabczycach
zawód: rolnik, introligator, sprzedawca książek
Zm. 18 stycznia 1932 r. w Lipnicy Wielkiej
Inne odznaczenia: Order “Polonia Restituta”

Odznaczony pośmiertnie Medalem Niepodległości w 1937 r.

Delegat na kongres pokojowy w Paryżu.
Działacz plebiscytowy.

PIOTR BOROWY w bazie Orawskich Bojowników Niepodległości

 

***

Film, kamery. Żadna to nowinka dla Piotra Borowego, który występował i nawet sam swoją twarz oglądał sto lat temu na ekranie paryskiego kina.

ZOBACZ TAKŻE: Orawianie na ekranach francuskich kin

Większa w tym wartość dla współczesnych. Tak jak wtedy, gdy w produkcji “Niepodległość” mogliśmy zobaczyć koloryzowane taśmy z przejętą miną “Apostoła Orawy” w stolicy Francji.

ZOBACZ TAKŻE: Orawianie sprzed stu lat w kolorze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *