Eurowybory na Orawie

Polacy w zdecydowanej większości są zwolennikami przynależności do Unii Europejskiej. Jak na tym tle wyglądają przekonania mieszkańców Orawy i kogo ci najchętniej widzą w roli swoich reprezentantów w Brukseli?

Odpowiedzi na te pytania przybliżają wyniki euro-głosowań: referendum akcesyjnego i wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zaprezentowane niżej statystyki obejmują wyniki głosowań ze wszystkich orawskich wsi z gmin: Jabłonka, Lipnica Wielka, Raba Wyżna i Czarny Dunajec.

7 i 8 czerwca 2003 r. Polacy podejmowali decyzję w sprawie integracji europejskiej Polski. Na pytanie: “Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?” pozytywnie odpowiedziało 71,35% głosujących na Orawie. Przeciwnego zdania było 28,65%. W referendum akcesyjnym uczestniczyła prawie połowa spośród uprawnionych do głosowania Orawian.

Wyniki referendalne na Orawie zbliżone były do ogólnokrajowych, w których za przystąpieniem do UE głosowało ponad 77% spośród 58% Polaków, którzy poszli do urn.

 

Rok później po raz pierwszy wybieraliśmy 54 polskich deputowanych do ponad 700-osobowego Parlamentu Europejskiego. Na Orawie zwyciężyła Liga Polskich Rodzin z ponad 28-procentowym poparciem, a kolejne znaczące wyniki osiągały komitety wyborcze: Platformy Obywatelskiej – blisko 22%, oraz Samoobrony i Prawa i Sprawiedliwości (ponad 17%). Wszystkie te formacje, choć w innej kolejności, osiągnęły też najwyższe wyniki w skali ogólnokrajowej (PO- 24,1%, LPR – 15,92%, PiS – 12,67%, Samoobrona 10,78%)

 

Po upływie pięcioletniej kadencji Polacy po raz drugi wybierali eurodeputowanych. W warunkach kształtującego się podziału sceny politycznej opcję “solidarną” i “liberalną” orawscy wyborcy zdecydowanego poparcia udzielili Prawu i Sprawiedliwości – 63,61%, a dwukrotnie niższy wynik zaliczyła Platforma Obywatelska. Pozostałe ugrupowania nie osiągnęły nawet 2%. Kolejność u największych ugrupowań podobnie wyglądała wówczas w okręgu małopolsko-świętokrzyskim oraz odwrotnie w skali całego kraju (PO – 44,43%, PiS – 27,4%).

 

W wyborach do europarlamentu (2014 r.) Edward Siarka otrzymał 1131 głosów na Orawie oraz 4524 ogółem, a Solidarna Polska w Małopolsce odnotowała swój najlepszy wynik – 9,49%.

Głosy prawicowego elektoratu na Orawie w 2014 r. podzielone zostały między Prawo i Sprawiedliwość – 38,68% oraz Solidarną Polskę – 36,83%. Wysoki dla siebie wynik zaliczyła jeszcze formacja Janusza Korwina-Mikkego – 7,82%. Podobny rezultat u Platformy Obywatelskiej był przejawem znaczącej utraty poparcia na Orawie. Inaczej niż w skali całego kraju – gdzie PiS i PO miało po około 32% – u mieszkańców Orawy większego uznania nie znalazło m.in. SLD i PSL.

W 2014 r. po raz pierwszy do Parlamentu Europejskiego kandydował przedstawiciel Orawy. Na posła Edwarda Siarkę oddano większość głosów, zdobytych na Orawie przez Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry, która jednak w skali całego kraju nie osiągnęła progu wyborczego.

Podczas wyborów europejskich, które odbyły się 26 maja 2019 r. do urn poszło prawie 44% uprawnionych do głosowania mieszkańców Orawy, czyli ponad dwukrotnie więcej niż przy każdym poprzednim głosowaniu do Parlamentu Europejskiego. Poparcie Orawian w aż 84% zaskarbiło sobie Prawo i Sprawiedliwość. Wynik przewyższający nieznacznie próg wyborczy uzyskała jeszcze Koalicja Europejska. Konfederacja i Kukiz’15 ponad 3 procent. Pozostałe komitety wyborcze z nieznaczną ilością głosów.

Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego siedmiu kandydatów na Orawie zdobyło ich 89%. Przy czym sama b. premier Beata Szydło​ dostała ich ponad połowę, a prawie co piąty z mieszkańców Orawy postawił krzyżyk przy nazwisku Patryka Jakiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *