Wielkolipnickie dożynki pod prezydenckim patronatem

Nowa infrastruktura i tradycyjnie przyjazna atmosfera. Dożynki w Lipnicy Wielkiej pod prezydenckim patronatem miały zarówno uroczystą oprawę z uczczeniem 100-lecia niepodległości jak również radosny charakter ludowej zabawy.

Przy okazji dziękczynienia za rolnicze plony samorząd w Lipnicy Wielkiej skorzystał z zaproszenia głowy państwa do wspólnego świętowania ogólnopolskiego jubileuszu pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Informacje o wydarzeniach, zgłoszonych do Kancelarii głowy państwa zostały umieszczone na stronie prezydent.pl.

Uroczystości w Lipnicy Wielkiej rozpoczęto mszą św. w kościele pw. św. Łukasza Ewangelisty, po której jej uczestnicy skierowali się do Centrum Produktu Lokalnego, gdzie nastąpiło poświęcenie nowo powstałego kompleksu, w skład którego wchodzi amfiteatr z trybuną oraz plac im. Piotra Borowego – zasłużonego działacza sprzed stulecia na rzecz zjednoczenia Orawy z odradzająca się Polską.

W obecności samorządowych gospodarzy i licznie przybyłych gości z posłem na Sejm RP Edwardem Siarką oraz starostą nowotarskim Krzysztofem Faberem, odczytano list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym prezydent dziękował za trud pracy rolniczej oraz za udział w rozwoju gospodarczym i budowaniu pomyślności Rzeczypospolitej. Życzył też by niezastąpiona praca na ojczystej ziemi przyniosła dobre plony, aby pracy towarzyszyły satysfakcja i radość, a polska wieś z każdym rokiem stawała się coraz silniejsza ekonomicznie i zasobniejsza.

Następnie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – za działalność społeczną i samorządową Prezydent RP Brązowy Krzyż Zasługi przyznał wójtowi gminy Bogusławowi Jazowskiemu, natomiast odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” Minister Zdrowia przyznał kierownikowi SPZOZ w Lipnicy Wielkiej Janowi Grygierczykowi. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Zdrowia dekoracji odznaczonych dokonał poseł Edward Siarka.

Kolejne godziny upłynęły pod znakiem tradycyjnego dożynkowego ceremoniału z występami artystycznymi konkursami. Na scenie amfiteatralnej zaprezentowali się: Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Wielkiej, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Skoczykach z programem dożynkowym, Józef Antałczyk z zespołem, Muzyka Lipnicka, Zespół Orawianie im. Heródka z Przywarówki, Art-Cinema z programem zabaw dziecięcych, Zespół MBM ze Słowacji, a na koniec zabawę taneczną poprowadził DJ Harnaś. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych oraz stoisk regionalnych z lokalnymi produktami.

fot. Bronek Kowalczyk

Uroczystość w Lipnicy Wielkiej była kolejnym elementem orawskiego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości, któremu patronuje głowa państwa. Wcześniej Prezydent Andrzej Duda objął patronat nad obchodami prowadzonymi przez gminę Raba Wyżna oraz szkołę i parafię w Podsarniu. W samej Lipnicy Wielkiej podjęto również szereg inicjatyw dla uczczenia narodowego jubileuszu, począwszy od akcji sadzenia 100 lip, poprzez konkursy dla młodzieży i otwarte spotkania poruszające kwestię polskiej historii.

ZOBACZ TAKŻE: Orawskiemu świętowaniu 100-lecia odzyskania niepodległości patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *