„Bracia w wierze. Współpraca katolików polskich i słowackich w okresie komunizmu”

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie otwarto wystawę „Bracia w wierze. Współpraca katolików polskich i słowackich w okresie komunizmu”. Wernisaż połączony był z projekcją słowackiego filmu dokumentalnego „Ślady w śniegu” („Stopy v snehu”). Pokaz poprzedził wykład dr. hab. Mirosława Szumiły (IPN) i dr. Františka Neupauera (ÚPN) na temat tajnej współpracy katolików polskich i słowackich w latach 1956–1989.

Wystawa przedstawia mało znane fakty dotyczące tajnej współpracy polskich i słowackich katolików (duchownych i świeckich) w okresie rządów komunistycznych w obu krajach. Prześladowany Kościół katolicki w Czechosłowacji znalazł się w jeszcze trudniejszym położeniu, niż Kościół w PRL. Katolicy z Polski udzielali swoim słowackim braciom wielorakiej pomocy, przede wszystkim poprzez przerzut przez granicę zakazanej literatury religijnej oraz tajne święcenia słowackich księży w naszym kraju. Ponadto Słowacy przybywali do Polski na pielgrzymki do znanych sanktuariów (Częstochowy i Kalwarii Zebrzydowskiej), na spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz Ruchu Światło-Życie.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, słowacki Instytut Pamięci Narodu (Ústav Pamäti Národa) i Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Bratysławie. Wernisaż zorganizowano we współpracy z Ambasadą Republiki Słowackiej w Warszawie.

Film dokumentalny „Ślady w śniegu” (prod. Ústav Pamäti Národa, 2015, reż. Slavomír Zrebný) przybliża widzom zjawisko przemytu literatury religijnej do Czechosłowacji. Pokazuje m.in. historię trzech młodych Słowaków aresztowanych na granicy w okolicach Piwnicznej przez funkcjonariuszy Wojsk Ochrony Pogranicza.

 

Tekst i fot.: IPN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *