Błękitny generał w Jabłonce

Generał Józef Haller jeden z twórców polskiej niepodległości był również przyjacielem dążeń mieszkańców Orawy i Spisza do zjednoczenia z odrodzoną ojczyzną. Wystawę na jego temat zobaczyć można w Orawskiej Bibliotece Publicznej.

Od wtorku 6 listopad 2018 r. w Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce można oglądać wystawę historyczną pt. „Generał Haller i jego Podhalańscy żołnierze”. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, wpisuje się w cykl wydarzeń upamiętniających 100-lecia odzyskanie niepodległości organizowanych na terenie gminy Jabłonka.

Na wystawie opracowanej przez Roberta Kowalskiego można obejrzeć szereg niezwykłych i cennych pamiątek m.in. trzy oryginalne autografy Generała Józefa Hallera. Wśród eksponatów pochodzących głównie ze zbiorów muzeum można będzie obejrzeć zdjęcia, dokumenty związane z żołnierzami Błękitnej Armii, w tym także pamiątki Podhalańskiego Chorągwi Związku Hallerczyków. Wystaw będzie czynna do połowy grudnia 2018 r.

Odnotować nażeży, że dowódca Armii Polskiej we Francji stał się serdecznym sojusznikiem spisko-orawskiej delegacji na konferencji pokojowej w Paryżu, a przedstawiciele naszych ziem towarzyszyli gen. Józefowi Hallerowi w tryumfalnym wjeździe do Polski.

ZOBACZ TAKŻE: Błękitny generał. Przyjaciel polskiej sprawy na Orawie i Spiszu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *