Biało-czerwona na Orawie

2 maja od 2004 r. obchodzony jest jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. O dwa lata dłuższą tradycję ma ustanowiony pod tą samą datą Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Flaga jako polski symbol narodowy w ciekawy sposób zaznaczała swoją obecność w historii Orawy. Już 6 listopada 1918 r. biało-czerwona – powstała z odcięcia zielonego pasa od madziarskiego sztandaru – miała zdobić szkołę w Piekielniku (granicznej miejscowości Węgier i Galicji) podczas powitania polskich żołnierzy zaproszonych dzień wcześniej przez samych mieszkańców regionu. 100 lat temu dekorowano nią urzędy po ostatecznym przyłączeniu części Orawy do Niepodległej. Narodowe barwy towarzyszyły wizycie na Orawie prezydenta RP Ignacego Mościckiego w 1929 r. oraz innym patriotycznym demonstracjom z tego okresu. 75 lat temu, po okresie okupacji pierwsza biało-czerwona flaga w Lipnicy Wielkiej miała powiewać na domostwie Karola Ratułowskiego. Natomiast dzięki innemu działaczowi niepodległościowemu Florianowi Pierogowi 30 lat temu na urząd gminy w Jabłonce wróciło ukrywane od 1939 r. godło państwowe z przedwojennej placówki pocztowej, od kolorystyki którego wywiedzione są barwy polskiej flagi.

 
***

2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający przy armii sowieckiej stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zakazanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *