Kampania wrześniowa na Orawie w dokumencie i na fotografii

„Kampania Polska 1939 w dokumencie i na fotografii. Podhale – Orawa – Spisz – Pieniny – Beskidy.” – wystawę pod tym tytułem zobaczyć można było w 2016 r. w Muzeum Podhalańskim, mieszczącym się w Ratuszu na nowotarskim rynku. 

Na ekspozycji znalazł się szereg nieznanych i nie publikowanych dotychczas fotografii dokumentujących krwawe zmagania polskich żołnierzy z niemieckim i słowackim agresorem. Temu ostatniemu poświecono dwie tablice, na których można m.in. przeczytać fragment protokołu podpisanego 21 listopada 1939 r. w Berlinie przez Matúša Černáka posła pełnomocnego Republiki Słowacji oraz Joachima Ribbentropa Ministra Spraw Zagranicznych III Rzeszy, na mocy którego, z pogwałceniem prawa międzynarodowego, Spisz i Orawa zostały wcielone do Republiki Słowackiej. Dokumentowi towarzyszą dwa zdjęcia ilustrujące akt podpisania w/w protokołu.

Wystawa zawiera jednak jeszcze więcej akcentów dotyczących działań wojennych na Orawie. Zwiedzający mogą zobaczyć materiały ilustrujące wtargnięcie wojsk niemieckich przez Chyżne, Lipnicę Wielką i Głodówkę, łącznie z meldunkami na ten temat strony polskiej. W części poświęconej lotnictwu, nie zabrakło treści o załodze polskiego samolotu, zestrzelonego nad Orawką. We wszystkich tych wypadkach można zapoznać się z nowymi materiałami.

ZOBACZ TAKŻE: Dzieje.pl o słowackiej agresji na Polskę

Na przygotowanej wystawie pokazano także szereg niezwykle cennych eksponatów. Wśród nich jest jeden z dwóch zachowanych w Polsce gipsowych emblematów Straży Granicznej, który przez szereg lat był skrzętnie ukrywany. Niezwykle cenne pamiątki związane z por. Tadeuszem Stefaniszynem poległym 2 września 1939 r., udostępnione zostały przez Dyrekcję Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Spytkowicach. Na ekspozycji można obejrzeć zdjęcia bohaterskiego oficera, jego wizytówkę oraz Krzyż Virtuti Militari nadany mu pośmiertnie. Ze zbiorów szkolnej izby pamięci pochodzą także inne bardzo cenne eksponaty.

Równie interesujące eksponaty pochodzą z kolekcji Michała Maciaszka Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Barwy i Broni „Perkun”, Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny z Żywca oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu.

Wystawę historyczną zorganizowało wspólnie: Muzeum Podhalańskie, Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Autorem scenariusza i opracowania merytorycznego wystawy jest Robert Kowalski, natomiast oprawę graficzną zapewniła Wiktoria Kowalczyk, oboje pracownicy nowotarskiej placówki muzealnej.

Wystawie towarzyszyły specjalnie przygotowane na tą okazję lekcje muzealne pod wspólnym tytułem „Moja mała ojczyzna”. Muzeum zaprosiło do udziału w nich przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazjalne w poniedziałki (w godz. 10.00-15.00) i wtorki (w godz. 8.30-15.00). W ramach lekcji przewidziano zwiedzanie wystawy historycznej z przewodnikiem, warsztaty edukacyjne oraz rozwiązywania zadań przez uczniów, indywidualnie i w grupach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *