Zmarł Janusz Kamocki

Dzień 22 października przyniósł smutną wiadomość o śmierci ppłk. dr. Janusza Kamockiego, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, więźnia politycznego w PRL. Zmarły zasłynął także jako podróżnik, muzealnik i etnograf. Swój ślad zaznaczył m.in. na Orawie.
Uczestnicy krakowskich obchodów 70. rocznicy przyłączenia Orawy i Spisza do Polski. Fot. z archiwum „Orawy” (9-14/1991)

Janusz Kamocki należał do kręgu założycieli Towarzystwa Przyjaciół Orawy (podobnie jak Związku Polskiego Spisza). Był współautorem statutu TPO i członkiem krakowskiego oddziału, w którym w 1989 r. zajął miejsce w Komisji Rewizyjnej. Aktywnie uczestniczył w obchodach 70. rocznicy przyłączenia Orawy i Spisza do Polski. 22 września 1990 r. podczas sesji naukowej w Jabłonce wygłosił wykład „Etniczność i narodowość na pograniczu polsko-słowackim”, a miesiąc później swoje wystąpienie powtórzył podczas Dni Spisko-Orawskich w Krakowie. W sprawozdaniach tej uroczystości odnotowano również, że oprowadzał gości po wystawie „Przegląd literatury o Spiszu i Orawie” w Bibliotece Miejskiej przy Placu Wszystkich Świętych.  W 1992 r. uczestniczył w odsłonięciu tablicy Piotra Borowego, przywróconej na ścianę kościoła w Lipnicy Wielkiej. W 1998 r. otrzymał pamiątkowy medal 10-lecia TPO.

Jego bogaty dorobek publikacyjny zawiera prace poświęcone zagadnieniom etniczności i świadomości narodowej w ujęciu obejmującym m.in. Orawę. W ostatnich latach wystąpił jako ekspert w filmie dokumentalnym „Prawo do Polski. Spisz i Orawa” (reż. Dariusz Walusiak, 2018), oraz jako recenzent książki o życiu i działalności Wojciecha i Olgi Lorencowiczów (Grażyna M.T. Branny, 2021).

Janusz Kamocki 2 sierpnia 2021 r. skończył 94 lata. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Sandomierzu 28 października 2021 r. Msza żałobna w kościele św. Józefa rozpocznie się o godz. 12.00.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *