Zadłużenie gmin

Ponad 16 mln zł w Jabłonce i jeden milion w Lipnicy Wielkiej – to zadłużenie orawskich gmin według danych GUS po trzech kwartałach 2017 r. Jeszcze większe zobowiązania mają pozostałe samorządy zamieszkałe przez Orawian.

Resort finansów przekazał PAP dane o zadłużeniu poszczególnych gmin. Informacja została opracowana na podstawie sprawozdań budżetowych jednostek samorządu terytorialnego po trzech kwartałach 2017 r. oraz danych GUS dotyczących liczby ludności według stanu na koniec 2016 r.

Jak wynika z tych danych, największy dług w odniesieniu do liczby mieszkańców zaciągnęły Ostrowice w woj. zachodniopomorskim. W związku z nadmiernym zadłużeniem, głównie w parabankach, gminie grozi likwidacja, co nie miało dotychczas precedensu. Na jednego mieszkańca tej 2,5-tys. gminy przypada 18,6 tys. zł należności.

Dane MF pokazują, że poziom zadłużania gmin wyhamował. Po wejściu Polski do UE i przejęciu głównego ciężaru inwestycji publicznych między 2006 r. i 2014 r. całkowite zadłużenie gmin wzrosło niemal trzykrotnie do poziomu 58 mld 883 mln zł. W kolejnych latach, które przypadły na uruchamianie nowej perspektywy unijnej, zadłużenie uległo stopniowemu obniżeniu. W 2015 r. należności gmin były równe 58 mld 639 mln zł, a rok później – 56 mld 685 mln.

ZOBACZ TAKŻE: Koniec wieloletnich rządów wójtów, burmistrzów i prezydentów

Jak podkreślił resort finansów, w obowiązującym stanie prawnym istnieją rozwiązania zabezpieczające jednostki samorządu terytorialnego przed utratą płynności, mające na celu zapobieganie nadmiernemu zadłużaniu.

Jednym z rozwiązań jest indywidualny limit spłaty zobowiązań jednostki samorządu terytorialnego (wynikający z ustawy o finansach publicznych). Limit ten ma za zadanie zabezpieczenie gminy przed nadmiernym poziomem zadłużenia, bowiem uzależniony jest od indywidualnej sytuacji ekonomicznej. Ponadto samorządy są zobowiązane uzyskać opinię regionalnej izby obrachunkowej o możliwości spłaty kredytu lub pożyczki.

 • 31 grudnia 2017 at 12:13 am
  Permalink

  Jak w Lipnicy Wielkiej “władza” mało co robi to i się nie zadłuża. Dziękuję 🙂

  Odpowiedz
 • 2 stycznia 2018 at 8:00 am
  Permalink

  W Lipnicy ,,władza ” nie mało co robi tylko rozsądnie gospodaruje ,a jak się nie zna zasad ekonomie to lepiej siedzieć cicho.

  Odpowiedz
  • 4 stycznia 2018 at 9:49 am
   Permalink

   Przypomnijcie mi proszę te wielkie inwestycje w Lipnicy, bo jakoś nie mogę nic sobie skojarzyć, oprócz kawałka chodnika męczonego od kilku lat.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *