Za Andrzejem Dudą stoją Orawianie

Dzień po drugiej turze wyborów prezydenckich poznaliśmy oficjalne wyniki. Andrzej Duda 51,55 % głosów; Bronisław Komorowski 48,45%. Wiemy też, że zwycięstwo prezydenta elekta było na Orawie o wiele większe. Oto jak wyglądały szczegóły głosowania w poszczególnych orawskich wioskach:

84,05% dla prezydenta elekta Andrzeja Dudy oraz 15,95% dla ustępującego z urzędu Bronisława Komorowskiego – taki podział głosów ustalili Orawianie w II turze wyborów prezydenckich.
Andrzej Duda zdobył w drugiej turze  10055 głosów, czyli o 4300 więcej niż dwa tygodnie wcześniej. Oznacza to, że przejął większość głosów tych Orawian, który w pierwszej turze głosowali na innych kandydatów, bądź w wyborach nie uczestniczyli wcale. Przyrost głosów dla Bronisława Komorowskiego był znacznie mniejszy – 1277 głosów w pierwszej turze i 1913 w ponownym głosowaniu.

ZOBACZ TAKŻE: Miażdżące poparcie dla Andrzeja Dudy na Orawie w I turze

Poparcie jakie Andrzej Duda uzyskał na Orawie wahało się od 70-kilku do ponad 90 procent. Największe było w Bukowinie 93,97% i Podwilku 93,38%. Ponad 80% głosów prezydent elekt zdobył w Harkabuzie, Podsarniu, Podszklu, Jabłonce oraz w obu Zubrzycach i Lipnicach. W kolejnym przedziale dziesiętnym, z poparciem ponad 70-cio procentowym odnotowujemy w Piekielniku, Orawce, Kiczorach i Chyżnem.

84,05% poparcia Orawian dla Andrzeja Dudy oznacza więcej niż w poprzednich wyborach prezydenckich zdobywali Jarosław Kaczyński w 2010 r. (78,62%) i Lech Kaczyński w 2005 r. (80,07%).

ZOBACZ TAKŻE: Sympatie Orawian w wyborach prezydenckich

Legitymacja do pełnienia urzędu głowy państwa, jest tym większa, że o wyborze zadecydowały wybory z dużą frekwencją. Do urn poszło 55% spośród uprawnionych do głosowania Orawian. Największy odsetek wyborców odnotowano w Orawce – 61,6%. Ponad 58% mieszkańców Orawy odwiedziło lokale wyborcze w Lipnicy Małej, Bukowinie i Podwilku. W każdej z wiosek aktywność wyborców była conajmniej o kilka procent wyższa niż w pierwszej turze.

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja w I turze wyborów

Źródło: PKW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *