Wywieś flagę!

W ramach akcji „100 flag na 100-lecie odzyskania niepodległości” gmina Lipnica Wielka wraz ze Stowarzyszeniem Gdzie Dwóch albo Trzech oraz z Grupą Orawa 2024 przekazali na ręce mieszkańców biało-czerwone flagi.

Strażacy z Lipnicy Wielkiej od 18 kwietnia roznosili darmowo flagi do każdego domostwa. W przypadku nieobecności flagi wrzucane były do skrzynek pocztowych. Osoby, które nie otrzymały flagi, mogą ją odebrać w Urzędzie Gminy w godzinach pracy urzędu. Organizatorzy akcji zachęcają do wywieszenia flag na swoich domach.

Wśród historycznych przekazów odnotowany został fakt, że po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r., pierwsza biało-czerwona flaga w Lipnicy Wielkiej załopotała nad domem Karola Ratułowskiego, jednego z miejscowych Bojowników Niepodległości.

ZOBACZ TAKŻE: Biało-czerwona na Orawie

Od 2004 r. 2 maja obchodzony jest jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. O dwa lata dłuższą tradycję ma ustanowiony pod tą samą datą Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający przy armii sowieckiej stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zakazanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *