Wyjątkowe zdjęcia na stulecie

„Wróciliśmy Polsko!!!” przypomina nazwa projektu fotograficznego upamiętniającego 100. rocznicę przyłączenia Orawy do Polski.

Inicjatywa powstała wokół społecznego fanpage na facebooku „Z Serca Orawy” który publikuje wiele inscenizowanych sesji osadzonych w czasach współczesnych, lecz autentycznie nawiązujących do lat minionych. Autorem fotografii jest fotograf Łukasz Sowiński. Sesje odbywały się przy konsultacjach Anny Olesińskiej oraz Eweliny Sowińskiej.

W dwa i pół miesiąca zrealizowano 12 sesji zdjęciowych w najciekawszych miejscach związanych z Orawą. Nie zabrakło scenerii dworu w Muzeum Orawskim Parku Etnograficznym, zabytkowego kościoła w Orawce, dzwonnicy wiejskiej czy orawskiej chaty. Przewija się motyw Babiej Góry i pól orawskich jako nieodłączny widok towarzyszący wszystkim pokoleniom Orawian. W sesje zaangażowało się ponad 20 osób prywatnych lub członków zespołów regionalnych Małolipnicanie, Rombań i Owcok. W efekcie powstało ponad 2 000 zdjęć, by ostatecznie wyselekcjonować 16 najciekawszych.

 

Autor zdjęć podkreśla, że projekt powstał z czystego serca i prywatnego zaangażowania wielu osób. – Dlatego jesteśmy niezwykle zbudowani tym, że są osoby, które potrafią czerpać radość z możliwości wzięcia udziału w tworzeniu czy odtwarzaniu kultury a tym samym stać się również historią. Całość projektu do zobaczenia na facebookowej stronie Z Serca Orawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *