Wielkolipnickie świętowanie stulecia z Polską

Obchody stulecia zjednoczenia części Orawy z niepodległą Polską nabierają tempa. Swój program działań ogłosiła gmina Lipnica Wielka.

Granicę na Orawie wyznaczyła 28 lipca 1920 r. odgórna decyzja Rady Ambasadorów, podjęta w czasie skrajnego zagrożenia niepodległości Polski przez atak Rosji Sowieckiej. Poprowadzono ją niekorzystnie dla Polski, podzielono nawet jeden zwarty organizm wiejski – Lipnicę Wielką. Nieznacznie korygowano ją i ostatecznie przebieg granicy południowej ustalono w 1924 r. Czteroletni program przygotowano w celu godnego upamiętnienia rocznicy przyłączenia części Orawy do niepodległej Polski oraz jak najszerszej popularyzacji postaci i wydarzeń z lat 1918 – 1924 – czytamy we wprowadzeniu do programu działań.

Wielkolipnickie świętowanie, które swoim patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda, rozpocznie się 27 kwietnia 2020. Mieszkańcy gminy w szczególny sposób oddadzą hołd Piotrowi Borowemu, a na placu jego imienia zostanie odsłonięty „Mur Pamięci orawskich Ojców Niepodległości”. Będą też wydarzenia kulturalne: widowisko „Orawa dla Niepodległej” oraz okazje do spotkania się przy „Orawskiej watrze wolności” i festynie „Dla Niepodległej”.

Wśród innych wydarzeń planowanych na rok 2020 są konkursy, wydawnictwa i spotkania, ale też np. przygotowanie utworu i teledysku pn. „Przeznaczenie” poświęconego Orawie oraz ważnym postaciom regionu. Gmina zadba również o wyposażenie domostw w biało-czerwone flagi, które wywieszane są podczas świąt państwowych.

Projektowany plan działań przygotowano na lata 2020-2024, a z całą jego treścią zapoznać się można na stronie wielkolipnickiego urzędu.ZOBACZ TAKŻE: Stulecie powrotu Spisza i Orawy do Polski 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *