Większość mieszkańców Orawy głosowała na Prawo i Sprawiedliwość

Państwowa Komisja Wyborcza podała w czwartek nad ranem zbiorcze wyniki wyborów samorządowych. Prawo i Sprawiedliwość zwycięża większości województw, w tym również w Małopolsce i powiecie nowotarskim. Tymczasem na Orawie komitety partii rządzącej krajem od 2015 r. zdobywają poparcie wyższe od swojej średniej.

W skali kraju w wyborach do sejmików PiS zdobył 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska – 26,7 proc., PSL – 13,6 proc., SLD – 6,6 proc., Kukiz’15 – 5,9 proc, a Bezpartyjni Samorządowcy – 5,8 proc.

 

Województwo Małopolskie

W wyborach do Sejmiku Województwa Małopolskiego PiS uzyskało 43,5 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska miała 22,6 proc. poparcia, PSL 10 proc., zaś komitet Kukiz’15 z wynikiem 5,76 proc. co prawda przekroczył próg wyborczy, ale nie uzyskał mandatu. W 39-osobowej izbie zasiądzie 24 przedstawicieli PiS-u, co oznacza, że partia będzie rządziła samodzielnie. KO wprowadzi 11 radnych, natomiast PSL – czterech.

Nasz region w sejmiku reprezentować będą Marek Wierzba i Jan Piczura z PiS oraz Stanisław Barnaś z PSL-u. Złożyły się na to głosy mieszkańców Orawy, którzy w blisko 59% poparli Prawo i Sprawiedliwość, a ponad 9 ludowców. 8% zdobyli Wolni i Solidarni, a Kukuz’15 – 5%.

 

Powiat Nowotarski

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło również w wyborach do Rady Powiatu Nowotarskiego, uzyskując 33,84% głosów. Kolejne były komitety: Razem Podhale Spisz Orawa – 25,43%, Prawica Powiatu Nowotarskiego – 23,14% i Podhalańska Wspólnota – 17,59%. Tym samym w 29-osobowej radzie podział mandatów przedstawia się następująco: PiS – 12 mandatów, Razem Podhale Spisz Orawa – 8, Prawica Powiatu Nowotarskiego – 6, a Podhalańska Wspólnota – 3.

Podobnie jak przed czterema laty Prawo i Sprawiedliwość znajdzie się w opozycji, wobec porozumienia ugrupowania dotychczasowego starosty Krzysztofa Fabera z pozostałymi komitetami, które wspólnie dysponują 17 mandatami.

Spośród czterech miejsc w Radzie Powiatu, które obsadzają wyborcy z gmin Jabłonka i Lipnica Wielka dwa przypadają kandydatom PiS: Julianowi Stopce (1339 głosów) i Andrzejowi Kwietniowi (805 głosów), oraz Janowi Kuczkowiczowi z Prawicy Powiatu Nowotarskiego (1078) i Piotrowi Męderakowi z Razem Podhale Spisz Orawa (873 głosy).Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *