W Jabłonce odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II

14 lipca br. odbyło się odsłonięcie pomnika św. Jana Pawła II w ramach obchodów 450. lecia Jabłonki. Monument poświęcił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Dzień głównych uroczystości 450-lecia Jabłonki rozpoczął barwny przemarsz ulicami wsi, w którym udział wzięli uczestnicy jubileuszowych obchodów, po którym zebrani w kościele pw. Przemienienia Pańskiego wysłuchali kompozycji Stanisława Radwana pt. „Orawskie oratorium”, skomponowanej z okazji 450-lecia Jabłonki, w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod dyrekcją Anny Szostak. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a w koncelebrze udział wziął m.in. bp Jan Szkodoń. Liturgię uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, po której nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II.

Pomnik ustawiony na skwerze przed kościołem p.w. Przemienienia Pańskiego przedstawia młodego Ojca Świętego jako pielgrzyma wędrującego po górach. Jego autorem jest zakopiański rzeźbiarz Stanisław Cukier, a odlany został w pracowni Tomasza Rossa w Zakopanem. Gościem specjalnym uroczystości był słynny papieski fotografik Arturo Mari.

Wieczorem w parku przed Urzędem Gminy odsłonięto jubileuszowy zegar, po czym w Orawskim Centrum Kultury odbyła się okolicznościowa akademia z udziałem m.in. posłów Anny Paluch, Edwarda Siarki, Józefa Brynkusa i senatora Jana Hamerskiego. Do uczestników uroczystości okolicznościowe adresy skierowali Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda, wicepremier i minister dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz podsekretarz stanu w ministerstwie finansów i szef służby celnej Marian Banaś. Na zakończenie wieczoru Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner zagrała „Orawę” Wojciecha Kilara.

Źródło i fot. UG Jabłonka

 • 15 lipca 2016 at 2:24 pm
  Permalink

  Święta i uroczystości to świetna sprawa ale kto za to wszystko będzie płacił? Skąd są pieniądze na to bo chyba nie z kredytów i pożyczek?

  Odpowiedz
 • 15 lipca 2016 at 3:47 pm
  Permalink

  komisja rewizyjna powinna zbadać koszty i wydatki na takie imprezowanie-no ale tu trzeba ludzi wykształconych żeby umieli w gąszczu znaleść gdzie są pochowane koszty

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *