Upamiętnienie Ojców Niepodległości w Lipnicy Wielkiej

Gdy Karol Wojtyła, przyszły papież, liczył zaledwie dwa miesiące, część Orawy i Spisza weszła w granice niepodległej Polski, która w tym czasie ratowała siebie i Europę przed bolszewickim najazdem. Historyczne rocznice sprzed stu lat upamiętniono w Lipnicy Wielkiej.

Przez zagrożenie koronawirusem obchody stulecia powrotu części Orawy do niepodległej Polski zaplanowane w Lipnicy Wielkiej na kwiecień musiały zostać przełożone. Dlatego samorząd zadecydował, aby w terminie, w którym zwyczajowo odbywała się letnia impreza plenerowa, odsłonić przygotowane na tegoroczne jubileusze upamiętnienia.

W sobotę, 4 lipca po mszy w kościele św. Łukasza w intencji Ojców Niepodległości odsłonięte zostały poświęcone im tablice oraz obelisk dedykowany św. Janowi Pawłowi II w setną rocznicę urodzin.

Miejsce pamięci powstało przy Placu Piotra Borowego. Na jego przestrzenną formę składa się usytuowana centralnie bryła walca oraz położone na linii okręgu ściany, nawiązujące kolorystycznie do flagi narodowej. Na kilkunastu tabliczkach wymieniono zasłużonych w działalności niepodległościowej mieszkańców Orawy, z których liczni związani byli z Lipnicą Wielką.

Tymczasem główne obchody stulecia przyłączenia części Orawy do niepodległej Polski pozostają odroczone do września, z nadzieją na pojawienie się sprzyjających warunków.

Orawskie świętowanie objęte zostało Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *