Polska zamyka granice i przywraca pełne kontrole

Polski rząd ogłasza stan zagrożenia epidemicznego. W ramach walki z koronawirusem zostają zamknięte m.in. granice, puby, restauracje, ograniczona zostaje działalność galerii handlowych.

Od niedzieli 15 marca zamknięte zostaną na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców, począwszy od północy z soboty na niedzielę, z możliwością przedłużenia o kolejne 20 dnia, a następnie o kolejne 30 dni.

Zarządzenie dotyczy wszystkich przejść granicznych, nie wykluczając orawskich w Chyżnem i Lipnicy Wielkiej.

Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą jednak poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.

Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę codziennie. Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.

Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone.

Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są: małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

 

Inne ograniczenia

Jednym ze środków bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa jest ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. Dotyczy to marszów, demonstracji, uroczystości religijnych i wszelkich zgromadzeń wiążących się z działalnością instytucji centralnych, samorządowych i osób prywatnych.

Zawieszona zostaje działalność wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki. Natomiast te, które mają taką możliwość, mogą świadczyć dalej usługi na wynos, na tzw. dowóz.

Zostanie ograniczone funkcjonowanie galerii handlowych. Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, pralnie.

Zostaję w domu

W obliczu światowej pandemii najważniejsze słowa to „odpowiedzialność”. Jesteśmy zobowiązani do wszystkich kroków, aby bezpieczeństwo Polaków zostało utrzymane. Do tego potrzebne jest odpowiedzialne działanie — powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Wszystkie sklepy pozostają otwarte, nie zabraknie gotówki w bankach. (…) Nie zabraknie pieniędzy i pieniędzy — podkreślił szef rządu.

Premier apeluje o zachowanie spokoju i przestrzega przed fałszywymi wiadomościami. Prosi o weryfikowanie wszelkich doniesień z komunikatami rządowymi.

Wcześniej w ramach działań ochronnych przed epidemią na dwa tygodnie zostały zamknięte wszystkie przedszkola, szkoły oraz uczelnie.

Wszyscy obywatele proszeni są o pozostawanie w domach i ograniczenie bezpośrednich kontaktów ze znajomymi. Za powodzenie walki z pandemią wirusa odpowiedzialny jest każdy obywatel.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *