Takie stULEcie
Biało-czrwoną barwę przybrały ule w pasiece Jana Świdronia w Chyżnem, znanego orawskiego pszczelarza. To jedna z form uczczenia stulecia przyłączenia do niepodległej Polski części Orawy i Spisza, jaka wyróżnia się w szczególnych okolicznościach jubileuszowego roku.
Jest pewne podobieństwo między wydarzeniami sprzed stu lat, kiedy walcząc o swoje granice Polska podnosząca się z lat zaborów i wojennych zniszczeń zmagać musiała się z szalejącą wówczas epidemią grypy hiszpanki. Dziś obchodząc historyczny jubileusz mierzyć musimy się z ograniczeniami organizacyjnymi wywołanymi przez koronawirus. Okazuje się, że w żadnych okolicznościach Polakom nie brakuje inwencji.
— Początek obchodów pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy miał mieć miejsce 27 kwietnia. Wiemy już że nasze plany muszą ulec zmianie. Ale nie ulegają zmianie nasze emocje i radość z faktu że Orawa 100 lat temu została przyłączona do niepodległej Polski. Różne mogą być przykłady radosnej manifestacji swych patriotycznych postaw i radości z naszego pięknego Jubileuszu — czytamy na stronie wielkolipnickiego urzędu gminy prowadzącego obchody pod hasłem “Orawa z Niepodległą 1918-1924”.
Organizatorzy zapowiadają pojawienie się reportażu z wizyty u prezesa Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy przygotowanego przez stację Orawa TV.
Akcent pszczelarski zaznaczył się również przy okazji minionych Świąt Wielkanocy.
— Pszczelarze Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy każdego roku ofiarowują świecę paschalną wykonaną z prawdziwego pszczelego wosku jednej z parafii na terenie działalności organizacji. (…) Przekazanie tego cennego daru ma miejsce zawsze w grudniu, gdyż w tym miesiącu przypada święto patrona pszczelarzy, świętego Ambrożego. Ostatnio świeca paschalna została w uroczystej procesji ofiarowana w kościele p.w. św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej na Orawie. (…) Dla nas, pszczelarzy z Orawy, będzie to miało szczególny wymiar, gdyż woskowa świeca zapłonie w roku jubileuszowym 2020, związanym ze 100-leciem przyłączenia tych ziem do Polski — podkreślał Jan Świdroń.

***
Podobieństwa do wydarzeń sprzed stulecia można dopatrywać się również w pospolitym ruszeniu szycia maseczek, mających chronić nas przed rozprzestrzenianiem się epidemii. Widok, najczęściej kobiet, zasiadających przy maszynach do szycia, by zaopatrzyć w środki ochronne mieszkańców Orawy i służące im służby ratownicze, buduje atmosferę poczucia wspólnotowości trudną do przecenienia.
Przygotowania do tegorocznych obchodów trwają też w Jabłonce, a uwadze nie powinien uchodzić patriotyczny i obywatelski charakter przyszłorocznego powszechnego spisu ludności, którego próbna forma przy szczególnych okolicznościach właśnie odbywa się w tej gminie.
Aktualne informacje na temat toczących się wydarzeń upamiętniających stulecie zjednoczenia części Orawy i Spisza znaleźć można w rocznicowej zakładce na naszej stronie. Polecamy również sięgnięcie do serii artykułów historycznych, opisujących m.in. Orawską drogę do Polski.