Takie stULEcie

Biało-czrwoną barwę przybrały ule w pasiece Jana Świdronia w Chyżnem, znanego orawskiego pszczelarza. To jedna z form uczczenia stulecia przyłączenia do niepodległej Polski części Orawy i Spisza, jaka wyróżnia się w szczególnych okolicznościach jubileuszowego roku.

Jest pewne podobieństwo między wydarzeniami sprzed stu lat, kiedy walcząc o swoje granice Polska podnosząca się z lat zaborów i wojennych zniszczeń zmagać musiała się z szalejącą wówczas epidemią grypy hiszpanki. Dziś obchodząc historyczny jubileusz mierzyć musimy się z ograniczeniami organizacyjnymi wywołanymi przez koronawirus. Okazuje się, że w żadnych okolicznościach Polakom nie brakuje inwencji.

Początek obchodów pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy miał mieć miejsce 27 kwietnia. Wiemy już że nasze plany muszą ulec zmianie. Ale nie ulegają zmianie nasze emocje i radość z faktu że Orawa 100 lat temu została przyłączona do niepodległej Polski. Różne mogą być przykłady radosnej manifestacji swych patriotycznych postaw i radości z naszego pięknego Jubileuszu — czytamy na stronie wielkolipnickiego urzędu gminy prowadzącego obchody pod hasłem “Orawa z Niepodległą 1918-1924”.

Organizatorzy zapowiadają pojawienie się reportażu z wizyty u prezesa Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy przygotowanego przez stację Orawa TV.

Akcent pszczelarski  zaznaczył się również przy okazji minionych Świąt Wielkanocy.

Pszczelarze Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy każdego roku ofiarowują świecę paschalną wykonaną z prawdziwego pszczelego wosku jednej z parafii na terenie działalności organizacji. (…) Przekazanie tego cennego daru ma miejsce zawsze w grudniu, gdyż w tym miesiącu przypada święto patrona pszczelarzy, świętego Ambrożego. Ostatnio świeca paschalna została w uroczystej procesji ofiarowana w kościele p.w. św. Królowej Jadwigi w Lipnicy Wielkiej na Orawie. (…) Dla nas, pszczelarzy z Orawy, będzie to miało szczególny wymiar, gdyż woskowa świeca zapłonie w roku jubileuszowym 2020, związanym ze 100-leciem przyłączenia tych ziem do Polski — podkreślał Jan Świdroń.

Typowa orawska pasieka z okresu międzywojennego, Podwilk 1930 r.

***

Podobieństwa do wydarzeń sprzed stulecia można dopatrywać się również w pospolitym ruszeniu szycia maseczek, mających chronić nas przed rozprzestrzenianiem się epidemii. Widok, najczęściej kobiet, zasiadających przy maszynach do szycia, by zaopatrzyć w środki ochronne mieszkańców Orawy i służące im służby ratownicze, buduje atmosferę poczucia wspólnotowości trudną do przecenienia.

Przygotowania do tegorocznych obchodów trwają też w Jabłonce, a uwadze nie powinien uchodzić patriotyczny i obywatelski charakter przyszłorocznego powszechnego spisu ludności, którego próbna forma przy szczególnych okolicznościach właśnie odbywa się w tej gminie.

Aktualne informacje na temat toczących się wydarzeń upamiętniających stulecie zjednoczenia części Orawy i Spisza znaleźć można w rocznicowej zakładce na naszej stronie. Polecamy również sięgnięcie do serii artykułów historycznych, opisujących m.in. Orawską drogę do Polski.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *