Szkoła do Hymnu

Zgodnie ze szkolną tradycją w miejscach edukacji obchody Święta Niepodległości odbyły się w ostatnim dniu nauki przed 11 listopada. Uczniowie z nawet najmniejszych orawskich szkół mogli włączyć się w wielką, ogólnopolską akcję wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

W odpowiedzi na apel Ministerstwa Edukacji Narodowej prawie 4 miliony uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli z ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych wspólnie o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewało cztery zwrotki hymnu narodowego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.

Akcję „Szkoła do hymnu” organizują MEN oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, która była jej inicjatorem. Jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Młodzi ludzie zaproponowali wówczas, aby z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaśpiewać wspólnie polski hymn.Minister przypomniał w czwartek na konferencji prasowej, że w tym roku na apel Rady Dzieci i Młodzieży i MEN odpowiedziało ponad 19 tys. szkół, przedszkoli i innych placówek z całej Polski, prawie 4 miliony uczniów i prawie 400 tys. nauczycieli.

Podał też, że, podobnie jak w roku ubiegłym roku, w tym do akcji włączyły się również szkoły poza granicami naszego kraju. Wpłynęło od nich ponad 100 zgłoszeń, najwięcej ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Argentyny, Armenii, Afryki, Kazachstanu, Ukrainy, Turcji, a także z krajów europejskich takich, jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Austria, Litwa czy Belgia.

MEN zachęca do publikowania relacji ze wspólnego śpiewania hymnu narodowego na profilach szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu oraz na stronach internetowych.

Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki, które wezmą udział akcji „Szkoła do hymnu” i w piątek o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewają cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Warunkiem uczestniczenia w akcji było przesłanie do czwartku do godziny 15.00 przez dyrektora danego przedszkola, szkoły lub placówki oświatowej ankiety zgłoszeniowej przez System Informacji Oświatowej. Szkoły polonijne mogły zgłosić swój udział mailowo na adres Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *