Świętowanie powrotu do Polski pod patronatem Głowy Państwa

Obchody setnej rocznicy przyłączenia do Polski części Górnej Orawy objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Patronat Narodowy to formuła wsparcia wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, wprowadzona przez kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy. W ten sposób docenione zostają lokalne inicjatywy wpisujące się ogólnopolskie świętowanie restytucji naszego państwa po latach rozbiorów.

Oficjalny znak graficzny patronatu Głowy Państwa

Historia Polski przez wieki pisana była nie tylko przez bohaterów znanych z podręczników, ale współtworzyli ją również mieszkańcy małych miejscowości. Setki tysięcy chłopskich synów i córek z poświęceniem podejmowało walkę o niepodległość ojczyzny i rozszerzenie jej praw do ich ojcowizny.

W przeddzień kulminacji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 r. prezydent Andrzej Duda razem z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wygłosili telewizyjne orędzie, w którym podkreślili doniosłość narodowego jubileuszu, zwracając m.in uwagę na lokalny aspekt świętowania.

Przypominamy osiągnięcia bohaterów narodowych zmagań o wolność. Wybitnych mężów stanu, których nazywamy ojcami niepodległości. Ale także równie wybitnych, a znanych głównie w swoich miejscowościach i regionach, lokalnych bohaterów walki o wolną Polskę – mówił Prezydent Andrzej Duda.

Dziękuję wszystkim, którzy w odpowiedzi na mój apel nadali obchodom stulecia charakter obywatelski, powszechny i lokalny. Dziękuję za tysiące wystaw, koncertów, widowisk, iluminacji, konkursów i imprez sportowych – podkreślał.

Wybicie się na niepodległość w 1918 r. nie oznaczało jeszcze końca zabiegów o odbudowę kraju. Proces kształtowania granic trwał przez kilka kolejnych lat i okupiony był wysiłkiem, wyrzeczeniami i walką całego narodu. W 1920 r., w czasie bolszewickiego najazdu nastąpiło wytyczenie granicy polsko-czechosłowackiej przez międzynarodowe gremium. W ten sposób sto lat temu część obszaru Orawy i Spisza, na którym mieszkała polska ludność została przyłączona do Macierzy.

Dla uczczenia setnej rocznicy tego wydarzenia orawskie samorządy zaplanowały szereg inicjatyw. Choć ich realizację chwilowo pokrzyżowała epidemia koronawirusa, wraz ze stopniowym powrotem do normalności innych form życia społecznego, pojawia się możliwość realizacji wydarzeń objętych patronatem Głowy Państwa.

Na nowe terminy czekają wydarzenia, które końcem kwietnia miały się odbyć w Lipnicy Wielkiej, m.in. odsłonięcie „Muru Pamięci orawskich Ojców Niepodległości” wraz widowiskiem o tematyce patriotycznej. W niedalekiej perspektywie lipca br. znajduje się z kolei uroczystość zaplanowana w Jabłonce, m.in. odsłonięcie pamiątkowej tablicy, msza z udziałem metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego i konferencja naukowa.

Dotychczas  wiele inicjatyw przeniosło się do internetu oraz na formy działań, które mogły być prowadzone przy zachowaniu procedur bezpieczeństwa czasu epidemii. W tych szczególnych warunkach prezydencki patronat nabrał dodatkowej wartości, jako symbol bliskości z małą ojczyzną najwyższych czynników państwowych, w tym wypadku samej Głowy Państwa.

Prezydent Andrzej Duda osobiście odwiedził Orawę 23 listopada 2018 r. W Podsarniu odsłonił Pomnik Niepodległości i wyraził szacunek dla córek miejscowych Bojowników Niepodległości. Spotkał się także z mieszkającym w Orawce Józefem Kowalczykiem, weteranem spod Monte Cassino.

Prosiłem o to przez długi czas i dziękuję, żeście mnie wysłuchali, bo tego właśnie chciałem: żeby stulecie odzyskania niepodległości nie było świętowane tylko w Warszawie, centralnie, ale właśnie żeby było świętowane także w polskich miastach, miasteczkach, gminach, wioskach – wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni ‒ podkreślał Prezydent, kończący swoje wystąpienie wezwaniem: Niech żyje Polska, niech żyje wolność i niepodległość, niech żyje Polska Orawa i wszyscy ci, którzy mieszkają tu od pokoleń i którzy tutaj Polskę budują. Szczęść Wam Boże!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *