Święto Niepodległości w Jabłonce i zapowiedź upamiętnienia Orawian zasłużonych dla zjednoczenia Orawy z Polską

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Jabłonka rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. za ojczyznę w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce. Po Eucharystii wierni przeszli w procesji wraz z kompanią honorową oraz pocztami sztandarowymi na cmentarz. Apel Pamięci z okazji Narodowego Święta Niepodległości odczytał starszy chorąży sztabowy Grzegorz Grobarczyk z Placówki Straży Granicznej w Zakopanem.

Na zakończenie obchodów odbyła się uroczysta akademia w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce, którą rozpoczęto wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odśpiewaniem hymnu narodowego. Orkiestra dęta OSP z Jabłonki zaprezentowała krótką wiązankę pieśni patriotycznych. Dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości program słowno-muzyczny przedstawiła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Podwilku.

W trakcie okolicznościowego wystąpienia wójt Antoni Karlak zapowiedział ufundowanie przez gminę na 2020 r. tablicy poświęconej pamięci Orawian, zasłużonych dla zjednoczenia Orawy z odrodzoną Rzeczpospolitą. Tymczasem już teraz w naszej bazie można zapoznać się z sylwetkami mieszkańców Orawy, którzy za swą działalność zostali odznaczeni Krzyżami i Medalami Niepodległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *