Święto Niepodległości w 100. rocznicę przyłączenia Orawy do Polski

Święto Niepodległości w dobie pandemii nie mogło mieć wymiaru, do jakiego przyzwyczailiśmy się w ostatnich latach, ani tym bardziej formy zbliżonej do obchodów, jakimi Orawa w letnich miesiącach uczciła 100. rocznicę przyłączenia do II Rzeczypospolitej.

11 listopada Jabłonce i Lipnicy Wielkiej odbyły się msze święte w intencji ojczyzny, po których przedstawiciele samorządów składali kwiaty w nowych miejscach upamiętnienia przynależności do Polski. W tych dniach pamiętano również o miejscach spoczynku orawskich Bojowników Niepodległości.

 

Dodatkowym akcentem, wpisującym się w ciąg obchodów roku 2020 pod Babią Górą była inicjatywa orawskich artystów poświęcona „Aniołom Niepodległości”.

 

Inną formą oddziaływania poprzez kulturę jest produkcja orawskich filmowców i poety Piotra Matery z wierszem „100 roków”.

 

W cykl produkcji filmowej wpisuje się również nowe nagranie ze Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego, w którym jego pracownicy opowiadają o niektórych bohaterach związanych z orawskimi dążeniami do połączenia z niepodległą Rzeczpospolitą Polską.

 

Gdy warunki wzmożonych obostrzeń sanitarnych związanych ze stanem pandemii pozwoliły jedynie na ograniczone i symboliczne uczczenie Święta Niepodległości Orawianie mogą wylegitymować się szeregiem inicjatyw jakie w różnych formach podejmowali przez poprzednie miesiące.

ZOBACZ WIĘCEJ: 100-lecie zjednoczenia z Polską Spisza i Orawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *