Eksperci zachwyceni zasłonami wielkopostnymi w Orawce

24 marca Orawkę odwiedzili światowej klasy znawcy tkanin wielkopostnych z Muzeum Miejskiego w Żytawie. Oglądali płótna wywieszone od kilku dni w zabytkowym kościele.
W delegacji, która odwiedziła Orawkę byli dr Marius Winzeler Dyrektor Muzeum w Żytawie oraz jego poprzednik dr Volker Dudeck wraz z osobami towarzyszącymi.Na zdjęciach dr Marius Winzeler, dr Volker Dudeck oraz cała delegacja w towarzystwie gospodarzy /orawka-kosciol.pl
Orawczańska zasłona przedstawiająca scenę Pieta pod krzyżem, została zakwalifikowana do grupy ośmiu zachowanych na świecie opon wielkopostnych typu Arma Christi (dotąd uważano, że jest ich siedem).
Trzy pozostałe zasłony z Orawki eksperci ocenili jako “obrazkowe z pojedynczymi scenami”.
Zagranicznych gości podejmowali przewodnik kościoła Lucyna Borczuch oraz proboszcz parafii  ks. Tadeusz Dąbrowski. Wspólnie omówili kwestię walorów zasłon, przeprowadzonych prac konserwatorskich i sposobu przechowywania. Przedmiotem dyskusji była także perspektywa wzajemnej promocji zasłon żytawskich w Orawce i orawczańskich w Żytawie.
Więcej na temat wizyty na stronie orawka-kosciol.pl
Wszystkie cztery płótna wielkopostne w kościele w Orawce można oglądać do 30 marca przy okazji codziennych nabożeństw oraz w towarzystwie przewodnika w sobotę 28 marca od 9.30 do 16.00 i w niedzielę 29 marca od 9.00 do 16.00
Płótna wielkopostne z Orawki:
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *