Stulecie przyłączenia Orawy do Polski w gminie Jabłonka

Wszystko będzie dobrze myśl, jaka przyświecać musiała sto lat temu Orawianom na drodze do Polski, każe mimo wywołanych epidemią trudności planować nadchodzące miesiące. W lipcu odbędą się główne wydarzenia upamiętniające w gminie Jabłonka stulecie przyłączenia części Orawy do niepodległej Polski. Wśród gości spisko-orawskiego jubileuszu pod prezydenckim patronatem będzie krakowski metropolita apb Marek Jędraszewski.

— W 2020 roku dobiega końca realizacja trzyletniego programu 2018-2020 gminy Jabłonka związanego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i przyłączenia do niej części Górnej Orawy. Termin uroczystych obchodów upamiętniających Orawian i innych budzicieli ducha narodowego tamtych lat i stulecie przyłączenia części Orawy i Spisza do Polski zaplanowano na 16 i 17 lipca 2020 roku — podkreślają organizatorzy. Informują jednocześnie o realizacji zapowiadanego już w toku wcześniejszych uroczystości upamiętnienia tablicą przed Urzędem Gminy orawskich bohaterów wydarzeń sprzed stu lat.

Jednak termin oraz forma obchodów może ulec zmianie z powodu panującej epidemii koronawirusa. Jeśli będzie taka konieczność, symboliczne odsłonięcie pamiątkowej tablicy nastąpi w parku przed Urzędem Gminy w Jabłonce. Odbędzie się ono 28 lipca 2020 r. lub w późniejszym terminie, o którym będziemy informować na stronie Urzędu Gminy oraz Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce — czytamy w treści zaproszenia do udziału w uroczystościach objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Ponadto wśród głównych  wydarzeń zaplanowano konferencję z udziałem historyków i badaczy dziejów regionu, orawską premierę filmu „Prawo do Polski” reż. Dariusz Walusiak i mszę św., której przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski. Program artystyczny pn. „My z Orawy (…) się garniemy do Polski” przygotowuje Orawskie Centrum Kultury.

Szczegóły dostępne na stronie urzędu gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *