Stulecie miodem płynące

Orawscy pszczelarze ze swoją Królową Miodu na czele i towarzyszący im muzycy uczestniczyli w świętowaniu stulecia ich wojewódzkiego zrzeszenia, w którym nie zabrakło też akcentów odnoszących się do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W dniach 21 – 23 września 2018 roku w Krakowie odbyły się uroczystości związane z obchodami 100 – lecia Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie. Punktem kulminacyjnym jubileuszu była niedziela 23 września. W tym dniu uroczysty orszak przeszedł z Placu Szczepańskiego ulicą Szczepańską i Rynkiem Głównym do Bazyliki Mariackiej, w której to, o godzinie 12:00 odbyła się uroczysta msza święta w intencji pszczelarzy.

Orszak prowadzony był przez Orawian, Podhalańską Królową Miodu Żanetę Martyniak z Zubrzycy Dolnej i prezesa Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy Jana Świdronia z Chyżnego. Przemarszowi przygrywała kapela orawska w składzie: Marcin Kowalczyk, Paweł Czaja, Tomasz Misiniec, Krzysztof Heteniak i Jonasz Pieronek. Na jednym ze stoisk promocyjnych produkty pszczele oferowali Tadeusz i Grzegorz Gackowie oraz Bogdan Misiniec z Orawskiego Koła Pszczelarzy. Akcent orawski widoczny był również podczas składania „miodowych darów ołtarza” w kościele, w delegacji uczestniczyły min. Orawianki. Pszczelarzy orawskich ze strony słowackiej reprezentowali Ivan i Marta Matiuga ze Szczepanowa nad Orawą.

ZOBACZ TAKŻE: Żaneta Martyniak z Zubrzycy Dolnej została Podhalańską Królową Miodu 2018

W wydarzeniu licznie uczestniczyli pszczelarze, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji, agencji, inspektoratów i jednostek edukacyjnych współpracujących, sympatycy pszczelarstwa i produktów pszczelich, księża kapelani oraz przedstawiciele przedsiębiorców związanych z branżą pszczelarską. Pszczelarze podkreślali przywiązanie do tradycji, jak również do potrzeby przynależności organizacyjnej, obrazem czego były min. wystąpienia z pocztami sztandarowymi, których na uroczystościach było ponad 20, w tym poczet Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy. Pszczelarze orawscy widzący potrzebę przynależności organizacyjnej zrzeszeni są w kilku organizacjach pszczelarskich. Wg stanu na dzień 31 marca 2018 roku, najwięcej, bo aż 45 osób należy do organizacji przynależnych do struktur Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie, tj. do Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy 23 osoby i​ Orawskiego Koła Pszczelarzy 22 osoby. Do struktur Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu – Koło Pszczelarzy Nowy Targ należy 6 osób. Do Zrzeszenia Pszczelarzy Gorczańskich należą 3 osoby.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie, zgodnie z postanowieniami statutu jest dobrowolną, samorządną, demokratyczną, społeczno-zawodową i federacyjną organizacją zrzeszeń branżowych pszczelarzy, samodzielnych kół pszczelarzy, a także innych podmiotów bezpośrednio związanych z pszczelarstwem, zwanych Organizacjami Członkowskimi, których łącznie jest 48 zrzeszających ponad 2 tysiące członków posiadających około 45 tysięcy rodzin pszczelich. Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Krakowie posiada siedzibę przy placu Szczepańskim 8, w budynku Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych. W miejscu tym znajduje się również sklep pszczelarski PASIEKA, w którym to można zakupić najlepsze miody i inne produkty pszczele, literaturę i sprzęt pszczelarski, a także kosmetyki na bazie produktów pszczelich.

Zaszczytem dla nas pszczelarzy małopolskich jest fakt, że historia naszego Związku tak pięknie wplata się w dzieje naszej państwowości. Jesteśmy dumni, że w 100 – lecie Odzyskania Niepodległości możemy dodatkowo świętować nasz pszczelarski jubileusz. Podkreśleniem tego zaszczytu są list gratulacyjny i symboliczna flaga narodowa otrzymane z okazji jubileuszu od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Historia Związku szczegółowo opisana jest w publikacji „100 lat Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie 1918-2018”. Autoramiksiążki, której premiera odbyła się w dniu jubileuszu są Józef Bukowski i Jan Świdroń.
Współorganizatorem i partnerem wydarzenia było IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp.z.o.o.

Jano

Fot. Jan Ciepliński

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *