Spotkanie z wirtuozką orawskiej gwary

Gimnazjaliści i licealiści z Lipnicy Wielkiej spotkali się z Ireną Grobarczyk, słynną autorką orawskich gawęd, której twórczość należy do najbardziej cenionych w regionie.

Pani Irena przeprowadziła dla obecnych niezwykłą, bo żywą lekcję regionalizmu: mówiła o tematyce gawęd, którą czerpie z obserwacji życia, o konieczności szanowania gwary jako skarbu naszego regionu, o bogactwie mądrości zawartej w pozornie błahych historiach. Gawędziarka nawiązała doskonały kontakt z widzami, którzy uważnie wsłuchiwali się w czytaną przez pisarkę gawędę. – czytamy w relacji na stronie internetowej gminy.

Twórczość Ireny Grobarczyk cieszy się dużą popularnością, głównie dzięki dorocznemu Przeglądowi Młodych Recytatorów i Gawędziarzy im. A. Skupnia – Florka, w którym uczniowie chętnie sięgają po jej utwory. Również podczas spotkania w Lipnicy Wielkiej przed gościem zaprezentowała się tegoroczna laureatka konkursu w Białym Dunajcu. Gabriela Pakos zdobyła jedną z głównych nagród – Brązowego Smreka – prezentując gawędę o perypetiach związanych z wydawaniem się pewnej orawskiej panny.

Organizatorami spotkania byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej oraz Biblioteka Szkolna Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Lipnicy Wielkiej.

Źródło i fot.: UG Lipnica Wielka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *